Klipové novinky: Mirai se spojily s Poetikou, Miro Žbirka zase s Jakubiskem

0
70

O velké překvapení se postaraly dvě české úspěšné kapely. Mirai a Poetika začínali v prakticky stejné době, ale místo konkurence se berou jako kamarádi a o přízeň fanoušků se nehádají. Teď se tyhle dvě party spojili a vytvořili novinku Karavany. Nejen o ní v dalším článku Klipové novinky. 

Poetika feat. Mirai – Karavany 

Spojení kapel Poetika a Mirai je výsledkem mnohaletého přátelství, kdy jako kolegové z hudební branže společně odstartovali svá angažmá. Kapely při sobě stály v úplných začátcích a absolvovaly spolu i první vyprodané turné. Společný song je tak přirozeným vyústěním jejich významného kamarádství a vzájemné podpory. Videoklip k písni vznikl pod rukama dvorního režiséra Ondřeje Kudyna a za textem stojí zpěvák Ondřej Brejška a Eduard Rovenský z Poetiky. Píseň Karavana je první vlaštovkou z projektu Identity, kterou připravuje Poetika v rámci chystaného stejnojmenného alba. Píseň o pomíjivosti všeho a všech, a chápání života jako zbytečného, jenž nemá opravdový smysl. „Myšlenka Karavan zaměstnávala moji hlavu už asi přes rok, a proto jsem rád, že se mi ji povedlo převést do písně, a to tak, že ta uvolněná melodie obrousila její pochmurné hrany. Je pravda, že jsem občas marně hledal důvod vůbec něco dělat, když to ve finále stejně pomine, ale nic není tak černé, jak se zdá. Jsou to právě maličkosti a momentální radosti ze života a pocity štěstí, které za to stojí i když pominou. Ty vám totiž nikdo nevezme,“ říká frontman kapely Poetika Ondřej Brejška. „S Poetikou jsme zažili první větší úspěchy a vyprodané koncerty, na které určitě nezapomeneme. Na feat nešlo říct ne,“ komentuje frontman kapely Mirai. O scénář a námět videoklipu se postaral společně s režisérem Ondřejem Kudynem právě zpěvák Poetiky Ondřej Brejška. „Chtěli jsme to zanechat jednoduché skrz lokace, abychom střihem neskákali a zachovali posloupnost mezi scénami. Ty měly charakterizovat náladu songu. Natáčení začalo kvůli východu slunce někdy ve tři ráno ve Velkém Meziříčí a točili jsme spáleniště povozu, čímž jsme navazovali na předchozí klip Padám. Ondrovi jsme opálili obličej a oblečení a nechali jsme ho vstávat z popela. Druhá scéna s Miraiem byla kvůli set designu komplikovanější, jelikož jsme si umanuli, že chceme uprostřed louky pod stromy postavit psychiatrickou léčebnu. Takže jsme od pěti od rána další den budovali a tapetovali zdi, a nakonec tuto falešnou ordinaci postavili. Poslední scéna se odehrává na vrakovišti, kam jsme si natahali a naaranžovali vraky aut a na ně a mezi ně rozházeli všech devět členů obou kapel,“ popisuje natáčení klipu režisér.

Miro Žbirka – Slovenská

Miro Žbirka a Juraj Jakubisko. Dvě legendy československé kulturní scény spojil film Perinbaba a dva světy, který bude uveden do kin v prosinci tohoto roku. Miro se opět ocitá ve filmovém světě se svou novou skladbou Slovenská. Videoklip ze záběrů z Perinbaby a dva světy sestříhal právě Juraj Jakubisko. „V době karantény jsme nikdo nemohli cestovat a mně, který stále pendluje na trase Praha – Bratislava, se začínalo stýskat po Slovensku. Vzpomněl jsem si na nádherné obrázky z nového filmu Juraje Jakubiska Perinbaba a dva světy, které mi Juraj předtím ukazoval a ptal se, zda bych k filmu nenapsal píseň. Tyto dvě věci se spojily a inspirovaly mě ke skladbě Slovenská. Když teď vidím klip, který Juraj sestříhal z filmových záběrů, myslím si, že se to prostě muselo stát,“ podotýká ke spolupráci Miro Žbirka a Juraj Jakubisko k tomu dodává: “Ve svých filmech vždy pracuji se silnými hudebními motivy. Před pětatřiceti lety jsem v pohádce Perinbaba stvořil vládkyni sněhu a větru, která se stala součástí slovenských Vánoc. Možná i proto záběry z nového filmu Perinbaba a dva světy Mekyho inspirovaly k této krásné intimní hudební zpovědi. Když jsem jí poprvé uslyšel, tak jsem neodolal a vytvořil jsem k ní videoklip.“

Michal Hrůza – Most přes nikdy 

Úspěšný skladatel, zpěvák a kytarista Michal Hrůza natočil sluncem zalitý videoklip ke svému již třetímu singlu z nového alba Světlo do tmy. Most přes přes patří k nejsilnějším písní z desky. Videoklip k ní se natáčel začátkem léta na chorvatském ostrově Cres. Za režií a námětem stojí Jiří Studnička. „Tato píseň a současně i videoklip je o tom, že ve vztahu dvou lidí někdy dochází k zvanému “konci”. Už to zkrátka nevede nikam a zdá se, že se to už nikdy nezmění. A právě přes to nikdy existuje předěl – most. Píseň “most přes nikdy” osloví každého asi trochu jinak, ale myslím si, že v klipu lze najít věci, které jsme někdy prožili, možná někdy prožijeme,“ popisuje téma skladby její autor Michal Hrůza. Natáčení videoklipu probíhalo na chorvatském ostrově Cres.  „Na Cres jezdím už léta. Proto bylo nyní zajímavé zažít jej v nynější pandemické době téměř. liduprázdný. Můj osobní skrytý příběh je však i zde trochu naznačen a těším se, že se najdou lidé, kteří se mé sdělení pokusí odhalit,” zaznělo o Hrůzy.

UDG – Parfémy 

Tento rok je tomu totiž již 20 let od založení kapely UDG a oslavy začínají nabírat na obrátkách. Kapela zveřejnila videoklip k písni Parfémy, kterou měli možnost už slyšet návštěvníci vyprodaných koncertů v rámci jarního turné. Přiznávají se tak UDG novým singlem po dvaceti letech veřejně k nevěrám? Singl Parfémy je první vlaštovkou z nově připravované desky. Text Parfémů je postaven na věčném rozporu, který zřejmě většinu mužů provází po celý život. Je jasné, že hudebníci, kteří vystupují každý den v jiném městě, mají tisíce fanynek, které se jim občas doslova nabízejí, a proto je těžké odolat.  „Na jedné straně snaha a touha po věrnosti vlastní ženě, na druhé straně lákavá dobrodružství a inspirace, které nám přináší ženy potkávané,“ vysvětluje blíže basák Pavel Vrzák.Jak je v textu totiž zmíněno: Kolik je měst, tolik je žen, co jsem miloval…To nespočítám… A když se vrátím, složím ten nejkrásnější rým a srdce svý zbavím konkubín…nebo také… ucítíš parfémy konkubín… Naštěstí všichni členové kapely mají chápavé přítelkyně či manželky, a ty to berou sportovně. Prý to prostě berou jako „uměleckou licenci“. Videoklip se natáčel ve dvou lokacích – v Praze v prostoru Opero a v Papírnách Plzeň. Dívky, které si ve videoklipu zahrály, prošly tvrdým konkurzem a výběrovým řízením. „S holkama byla na place sranda, u natáčení jsme tak trochu popíjeli a pak jsme rovnou přešli na mejdan,“ vystihuje atmosféru u natáčení písně Parfémy Petr Vrzák, frontman kapely UDG. Jednou z dívek, které ve videoklipu lze vidět je i známá modelka a Miss České republiky 2009 Aneta Vignerová. „Aneta byla skvělá, hrála mi ženu. Problém byl jen ten, že se neustále všemu smála, a to i u vážných scén,“dodává Petr, který s modelkou nakonec skončil v posteli. U režie videoklipu stál David Sklenář, jeho asistent a kameraman v jednom byl Zdeněk Sopůšek.