Roots od Cirk La Putyka: představení, které můžete vidět několikrát

0
1638
Roots

Občas úplně náhodou objevíte představení, které vás tak upoutá, že ho můžete vidět několikrát. To je příklad i jedinečné inscenace Roots z produkce úspěšného Cirku La Putyka, jenž má pod sebou Rostislav Novák, který se ujal režie. Inscenace je tvořena ve spolupráci se zahraničními účinkujícími a jedná se opravdu o jedinečnou hru.

Inscenace Roots vypráví poetickou a zároveň drsnou historii cirkusu skrze osobní příběhy všech protagonistů. Každý z nich se k cirkusu dostal jinou cestu a z jiného důvodu. První polovina představení ukazuje vývoj cirkusu od začátku 20. století až do roku 1989, což pomáhá divákovi přiblížit i projekce, která se průběžně ukazuje za všemi vystupujícími.

Druhá část hry je inspirovaná životními příběhy osmi účinkujících. Někdo studoval cirkusové umění v Kanadě nebo ve Švédsku, někdo jej nestudoval vůbec, ale svou pílí a silnou vůlí se vyšplhal až na vrchol.

Roots

Zaručuji vám, že během celého představení, které trvá něco přes hodinu a půl i s přestávkou, budete mít často vykulené oči a zadržený dech. Nikdo by se nedivil, kdybyste strachy přivřeli i oči. Protože některé kousky jsou opravdu děsivé, ale dokonalé zároveň. Tají se dech z toho, co všechno účastníci dokáží a jak ohební, pružní a silní jsou. Divák často musí přemýšlet nad tím, která z dovedností je lepší, a pak mu dojde, že všechny jsou naprosto úžasné.

Velkou pozornost na sebe strhnou dvě primabaleríny Mira Leonard a Esmeralda Nikolajeff, které své umění předvedly nejen na zemi, ale i na visuté hrazdě. Pódium je totiž pojato velmi netradičně a celé představení se odehrává v kabaretním duchu. Hrazda je tak přímo nad diváky, kteří sedí u stolečků. Dívky v druhé půli odlehčí představení i scénkou, kdy se jim nedaří, hádají se ve švédštině, přitom jedna z nich naštvaně odejde a druhá, která celou dobu visí na hrazdě hlavou dolů, si pozve jednoho z diváků, jehož na několik vteřin zvedne. To už nadšené publikum aplauduje skoro vestoje.

Roots

Nechybí ani Ethan Law a jeho umění v cyr wheel, jež patří mezi tradiční vystoupení Cirku La Putyka, přesto i zde se tají divákům dech. Ani u gymnastických prvků Michala Boltnara si diváci neodpočinou. Celé představení končí trochu pateticky prohlášením Jiřího Kohouta, že to nejdůležitější je láska, což nutí opakovat i všechny přítomné.

Představení Roots je jedinečné i v tom, že po celou dobu si diváci mohou objednávat jídlo i pití, a zpříjemnit si už tak skvělý zážitek. Jedinečné představení si ale dá brzy pauzu, protože zahraniční soubor odjíždí pryč. S koupí vstupenek tak neotálejte, zbývající termíny už jsou skoro vyprodány.

Foto: Tomáš Třeštík