Alan Rickman: Ten, co hrál padouchy

0
3074
Alan Rickman zemřel v 69 letech na rakovinu.

Jestliže v pondělí smutnil hudební svět po zprávě, že v 69 letech zemřel legendární zpěvák David Bowie, dnes smutní (nejen) herecký svět. Ve stejném věku jako Bowie zemřel britský herec Alan Rickman. Stejně jako Bowieho ho dostihla rakovina. Ve čtvrtek to podle deníku The Gaurdian oznámila jeho rodina. Herec zemřel obklopen svými nejbližšími a přáteli. 

Alan Rickman se do povědomí filmových fanoušků dostal nejen jako nezapomenutelný profesor Severus Snape ze ságy o kouzelnickém učni Harrym Potterovi. Diváci si ho pamatují i jako zloducha ve Smrtonosné pasti či nevěrného šéfa z vánoční romance Láska nebeská. Rickmanovi šli padouši a záporáci od ruky. Narodil se 21. února 1946 v Londýně, po svých rodičích se pyšnil irsko-velšským původem. V osmi letech mu zemřel otec na rakovinu a matka se tak musela starat nejen o jeho dva starší sourozence, ale i talentovaného Alana, který už začal projevovat divadelní talent.

Rickman se víc než o herectví ale zajímal o kreslení, vystudoval design na Royal Acadamy of Art, pracoval též jako grafik. Zde se seznámil se svou celoživotní partnerkou Rimou Horton, se kterou se oženil o tři roky později, v létě roku 2012. Poté se rozhodl pro studium na prestižní Královské akademii dramatických umění. Začal účinkovat v divadle, rozhlase i televizi, stal se také členem Královské shakespearovské společnosti, kde zaujal rolí Valmonta. Objevil se též na Brodwayi, kde byl nominován v roce 1987 na cenu Tony.

Alan Rickam jako profesor Snape.
Alan Rickam jako profesor Snape.

Velký úspěch zaznamenal jako padouch Hans Gruber ve filmu Smrtonosná past, kde hravě sekundoval hlavnímu klaďasovi v podobě Bruce Willise. Smrtonosná past nastartovala další nabídky, on je ale odmítl a vrátil se zpět do Londýna k divadlu. V roce 1994 dostal nabídku na svou jedinou hlavní roli. Měl se objevit v roli Franze Antona Mesmera, zvaného též jako otec hypnotizmu. Společně s režisérem Rogerem Spottiswoodem udělali několik změn ve scénáři, což se nelíbilo hlavním investorům. Případ šel k soudu, a přestože film se nakonec podařilo zainvestovat, do kin se nikdy nedostal, a tak diváci mohli film Mesmer vidět jen na videokazetách.

Chuť si ale Rickman spravil rolí šerifa z Nottinghamu ve snímku Robin Hoodovi: Král zbojníků, za kterou získal cenu BAFTA. Úspěch zaznamenal i v seriálu Rasputin ve stejnojmenné roli, která mu vynesla cenu Emmy. Nejvíc spojovaný je ale s rolí profesora Severuse Snapea z filmové ságy o kouzelnickém učni Harrym Potterovi. S profesorem, který je zapamatovatelný díky havraním mastným vlasům, strávil deset let. V roce 2003 se objevil v romantické komedii Láska nebeská jako Harry, který neodolá půvabům své sekretářky,(Heike Makatsch), přestože je šťastně ženatý s Karen (Emma Thompson). Menší roli si vystřihl i v Burtonově Sweeney Toddovi: Ďábelském holiči z Fleet Street z roku 2007. Rickman se dal i na režii, debutoval v roce 1997 kritikou oceňovaným Zimním hostem. Před smrtí stačil Alan Rickman natočit drama Eye in the Sky, kde jako vojenský generál dohlíží na likvidaci teroristické skupiny v Keni. Diváci si ho též připomenou díky filmu Alenka v říši divů: Za zrcadlem. Jeho hlasem promluví houseňák Absolon.

Foto: g.cz, lidovky.cz