Pražská muzea se v noci otevřela již potřinácté

0
1638
Vyšehradská Gorlice s originálními sochami z Karlova mostu.

V sobotu 11. 6. 2016 proběhl již třináctý ročník Pražské muzejní noci. Návštěvníci měli možnost zdarma nebo za symbolické vstupné zavítat do 52 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí v 80 objektech. Letos se akce zúčastnilo téměř 175 tisíc návštěvníků.

Vedle institucí, které se do akce zapojují opakovaně každým rokem jako Národní muzeum nebo Dopravní podnik hlavního města Prahy, jsme mohli poprvé navštívit i místa nová, například budovu Českého rozhlasu, Galerii Vědy a umění AV ČR, Národní památník hrdinů heydrichiády, Slovenský dom v Prahe nebo historické sídlo Univerzity Karlovy.

Kromě dlouhodobých i krátkodobých výstav na návštěvníky čekal i nespočet doprovodných akcí – koncerty, vystoupení, ale i hry a aktivity pro děti jako dětská univerzita Vejška pro nejmenší v Karolinu. V Policejním muzeu mohli hosté vidět ukázky zásahu proti zvlášť nebezpečnému pachateli, který předvedly Speciální záchranná a operativní jednotka ve spolupráci s Ústřední podpůrnou skupinou.

Letohrádek Hvězda při západu slunce.
Letohrádek Hvězda při západu slunce.

Druhý červnový víkend byl na podobné akce bohatý. Den před Pražskou muzejní nocí, tedy 10. 6., totiž proběhla po celé republice již tradiční Noc kostelů, jíž se zúčastnilo přes sto tisíc návštěvníků. V areálu letohrádku Hvězda zase o víkendu proběhl Běh pro Paměť národa s hudebním festivalem Hudba pro hrdiny.

Foto: Anna-Marie Rabová