Novinkou letošních Letních shakespearovských slavností bude Hamlet

0
1117
Hamlet

Každý rok přichází organizátoři a pořadatelé letních shakespearovských slavností s několika novinkami a premiérami, které diváky opět nalákají do jedinečných hradních prostor. Ani letošní rok není výjimkou. Podle režiséra Michala Vajdičky vzniká drama Hamlet, v němž hlavní roli ztvární Jaroslav Plesl. Chybět nebudou ani další hry či Pocta Shakespearovi.

Premiéra nové inscenace Hamlet zahájí 27. června Letní shakespearovské slavnosti. Pod režijní taktovkou Michala Vajdičky, který působil i jako umělecký ředitel Dejvického divadla, vzniká jedinečné drama Hamlet, v němž dánský princ mstí zákeřnou smrt svého otce. V mimořádném představení se představí i mimořádné herecké osobnosti. Hlavní roli ztvární Jaroslav Plesl, dále hrají Hynek Čermák, Lenka Vlasáková, Veronika Khek Kubařová v alternaci s Veronikou Mackovou, Vladimír Polívka či Ladislav Hampl. Vajdička režíroval pro slavnosti v loňském roce i hru Antonius a Kleopatra a v předchozích ročnících i Oko za oko nebo Othella. Hamlet se bude hrát opět v překladu Martina Hilského.

Vzhledem k plánované rekonstrukci Nejvyššího purkrabství, kde se Slavnosti tradičně konají, se akce přesune na dočasné působiště do Královské zahrady Pražského hradu v prostoru před Míčovnou. Druhá scéna se nemění, návštěvnici opět zavítají do Letní scény Hudební a taneční fakulty AMU v Lichtenštejnském paláci na Malostranském náměstí. Během letních měsíců se Slavnosti dostanou i do Brna, Ostravy i Bratislavy. Kromě Hamleta si diváci mohou vybrat i z dalších inscenací, které slavily úspěch v předchozích ročnících. Na programu bude i loňská premiéra her Večer tříkrálový aneb Cokoliv chcete, Komedie omylů nebo Veselé paničky Windsorské.

Na jeviště se opět vrací i mimořádný projekt Pocta Shakespearovi. Večerem humorných i vážnějších dialogů, sonetů i živé hudby bude provázet Martin Hilský, v hlavní roli Jan Tříska. Vstupenky na všechna představení budou k dispozici od 15. května.

Foto: Pavel Mára