V nominacích na ceny Thálie chybí Národní divadlo, šanci má Janžurová nebo Dyk

0
1150
Lenka Pavlovič jako Hortensie v představení Ples v opeře. Foto: Martin Popelář.

Jarní měsíce jsou každoročně ve znamení předávání různých kulturních cen. Své nominace na divadelní Ceny Thálie už oznámila i Herecká asociace. Předávání se uskuteční 25. března v Národním divadle. To ale v letošním roce nemá ani jednoho nominovaného. Šanci uspět mají Iva Janžurová, Milan Kňažko, Hana Holišová, Vojtěch Dyk či Josef Vojtek.

Poprvé v nominací chybí umělci z české první scény. Do nominací na Ceny Thálie se nedostalo ani jedno premiérové představení, které Národní divadlo loni uvedlo. Nedočkají se tak hry Manon Lescaut, Spalovač mrtvol či Pýcha a předsudek. Do nominací v činohře se dostala Iva Janžurová za roli Sarah Bernhardtové v inscenaci Božská Sarah uváděné v Divadle Kalich, Hana Tomáš Brieštanská za ztvárnění Štěpky v inscenaci Petrolejové lampy v Národním divadle Brno a Pavlína Štorková za roli Olgy ve hře Horrory z Hrádečku z Divadla Letí. V činohře mohou zabojovat i muži – Milan Kňažko za roli Jona ve hře Shylock z Divadla na Jezerce, Robert Mikluš za pojetí Astrova v inscenaci Strýček Váňa v HaDivadlo v Brně a Šimon Krupa z Komorní scény Ostrava za ztvárnění Jaroslava Pulce ve hře Lidská tragikomedie.

V kategorii opera budou o cennou sošku bojovat Barbora Polášková za titulní roli v opeře Carmen ze Slezského divadla v Opavě, Jana Sybera za Ophélii v Hamletovi z Národního divadla moravskoslezského v Ostravě a Pavla Vykopalová za roli Káti v opeře Káťa Kabanová v Národním divadle Brno. Muži se svého vítěze dočkají z těchto nominovaných – Pavel Klečka za hlavní roli ve hře Macbeth z Divadla J. K. Tyla Plzeň, David Szendiuch za titulní roli v opeře Attila Slezského divadla v Opavě nebo Thomas Weinhappel z Národního divadlo moravskoslezského v Ostravě za roli Hamleta.

V kategorii muzikál má šance Hana Holišová za ztvárnění královna Elišky v muzikálu Noc na Karlštejně v autentickém prostředí hradu Karlštejn, dále Ivana Korolová za roli Denisy de Flavingy v operetě Mam´zelle Nitouche z Divadla F. X. Šaldy v Liberci a v poslední řadě Lenka Pavlovič za roli Hortensie v operetě Ples v opeře z Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Velká pozornost je upřena letos na kategorii muzikál-muži, kde šanci uspět mají Vojtěch Dyk za roli celebranta v muzikálu Bernsteinova Mše v produkci BUJOART v Olomouci, Roman Tomeš za roli Jidáše Iškariotského v muzikálu Jesus Christ Superstar v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě a Josef Vojtek za dvojroli Mefista a Fausta v muzikálu Mefisto v Divadle Hybernia v Praze.

Milan Kňažko. Foto I. Kahun
Milan Kňažko. Foto I. Kahun

Rozhodne se i mezi baletkami. Šanci má Ivona Jeličová jako Ona v inscenaci Chvění v Národním divadle v Brně, Jui Kjotaniová za roli Kitri v baletu Don Quijote v Moravském divadle Olomouc a Martina Hajdyla Lacová za sólový výkon v inscenaci L / One of the Seven v nezávislém projektu Soubor ME-SA z Prahy. Richard Ševčík za roli Dona Josého v baletu Carmen z Divadla J. K. Tyla v Plzni, Radim Vizváry za pantomimický výkon v inscenaci Sólo v Mime Prague Praha nebo Adam Zvonař za roli prince v baletu Labutí Jezero z Divadla J. K. Tyla mají šanci v kategorii balet-muži.

Ceny Thálie budou předány 25. března a místo Antonína Procházky večerem provede Jan Cina a Taťjana Medvecká. Podle ředitele Herecké asociace Jiřího Hromady bude na slavnostním vyhlášení zveřejněno i patnáct laureátů, ceny se udělí za mimořádné jevištní výkony v oboru činohry, operety, baletu, muzikálu a loutkového divadla. Budou také oceněni činoherci do 33 let za dosavadní jevištní výkony.