Obsese Vladimira 518 představuje osobnosti výtvarného umění v jiném světle

0
1581
Obsese, další kniha Vladimira 518.

Vladimir 518 není jen rapper a hvězda hip hopové scény, ale také milovník umění. Jeho obsese, a zároveň i klíč k celé knize, je celoživotní láska k různým tématům, a umění je jedno z nich. V knize představuje dvacet umělců výtvarné scény a ptá se na věci, které ho zajímají, a paradoxně ne proto, že je nutné se na ně ptát. Je to záznam Vladimirovy cesty za tím, co je umění a co je na něm zajímavého. Představuje tak čtenářovi umělce v jiném světle i díky tomu, že se všechny rozhovory odehrávají v prostředí spjatým s danou osobností.

Do povědomí milovníků umění se Vladimir 518 zapsal už počinem Kmeny, který přibližoval současné české městské subkultury. Kniha z roku 2011 se stala i předlohou stejnojmeného televizního dokumentu a zaznamenala obrovský zájem veřejnosti. V loňském roce vydal Vladimir 518 další rozsáhlou publikaci s názvem Obsese. Ta pro změnu představuje zajímavé osobnosti z výtvarné scény, nahlíží do jejich osobních i pracovních životů, přibližuje různá odvětví umění a poukazuje prostřednictvím nich na dobu, ve které tvořily. Obsese seznamuje s 20 výraznými představiteli umělecké scény, například malířem Karlem Malichem, sklářkou Jaroslavu Brychtovou či pedagogem na umělecké škole Vladimírem Skreplem.

Důležitou součástí knihy jsou i fotografie.
Důležitou součástí knihy jsou i fotografie.

Vladimir 518 dělal rozhovory s umělci přímo v jejich ateliérech či domovech. Dotazovaní tak byli ve svých prostorech a od toho se odvíjí i osobitost rozhovorů. Všechny jsou velmi otevřené. Představeni jsou nejen umělci, ale také doba, ve které žili a pracovali. Často jejich životy ovlivnil komunistický režim a zákaz vystavování. Autor se na vše ptá na rovinu a rozhovory jsou pojaté spíše jako dialogy přátel. Poutavé vyprávění každého umělce přispívá k lepší čitelnosti a gradaci. Je poznat, že autor je znalý nejen výtvarného umění, ale i života jednotlivých osobností. ,,Mám pocit, že jsem rozhovory vedl poměrně uvolněně, umělci necítili proti sobě teoretika umění, ale jen svýho známýho, kterej je nadchnul a dělá knihu, nebo prostě nějakýho cizího kluka, co se zajímá o jejich práci,” říká Vladimir 518.

Nedílnou součástí knihy jsou i fotografie, které přibližují životy jednotlivých tvůrců. Často jsou to snímky, které mapují i naprosto obyčejný život osobností, jejich domovy, ateliéry, zahrady či portréty rodičů. Autorem fotografií je Tomáš Souček a právě fotografie patří k velkým tahákům celé publikace. Díky nim čtenář pozná dotazované mnohem hlouběji. Kniha Obsese je určena nejen znalcům umění, ale především laikům. Představuje jednotlivé druhy výtvarného umění srozumitelně a Vladimir 518 se zde představuje jako ideální průvodce. Jeho pohled na umění a na jednotlivé osobnosti pomáhá čtenářům proklouznout do tajů umění a vytvořit si na něj ucelený názor.

Foto: urbanstage.cz, Tomáš Souček