Recenze: Kniha Kříďák drží hororový žánr, u kterého se budete opravdu bát

0
1749

Mluví se o něm jako o debutu roku. Horor Kříďák od autorky C. J. Tudor je pokračovatelem děsivých knih od Stephena Kinga. Jestliže milujete knihy, u kterých se budete bát, že z nich budete mít noční můry, je Kříďák přesně pro vás.

Kříďák sleduje dvě dějové linky. V té první se čtenář v roce 1986 seznamuje s Eddiem Adamsem, kterému je dvanáct a je to obyčejný malý kluk, který má kamarády, rodinu a zrovna jsou prázdniny. Eddie na pouti zachrání společně s novým učitelem panem Halloranem, jenž je trochu podivínský, mladou dívku. Na oslavě narozenin dostane Eddieho kamarád Gav neboli Špekoun barevné křídy a kluci si začnou kreslit panáčky, které je postupem času dovedou k rozsekanému tělu. Je to dívka, kterou Eddie zachránil na pouti. A od té doby už nic není jako dřív.

V druhé dějové lince, v roce 2016, žije Eddie stále sám, je mu přes čtyřicet let, má hezkou spolubydlící Chloe a je z něj učitel. Když ho nečekaně navštíví jeden z jeho kamarádů Mickey s tím, že by chtěl vydat knížku o tom, co se klukům stalo před třiceti lety, Eddie tuší problémy. Opět se totiž začnou objevovat křídoví panáčci a tajemství, které se ukrývalo desítek let v hlavě chlapců, opět vyvstává na povrch. A jak se brzy zjistí, nikdo není v knize bez viny, kterou si s sebou nese klidně i desítky let.

Kříďák drží napětí po celou dobu a přiznám se, že i já, která miluje opravdu děsivé a občas i hodně nechutné detektivky, jsem musela knihu odkládat a bála se. Třeba jsem ji vůbec nemohla číst sama v domě, protože jsem děsila se nočních můr. Až tak je děj děsivý, což je skvělé, protože je to po dlouhé době opravdu něco hodně napínavého. Navíc se kniha skvěle čte, postavy a děj do sebe zapadají a vy ji prostě nebudete moci odložit. Některá tajemství se dozvíte až úplně na konci a budete překvapeni, jak to všechno dopadlo, že se každý může občas zmýlit, ale důležité je říct pravdu a nenechat ji dusit v sobě. Postav je v knize tak akorát, rozhodně se v nich neztrácíte, každá má svůj důvod a je pro knihu velmi podstatná. Za mě je Kříďák jedním z nejlepších thrillerů posledních let, čemuž odpovídá i grafické zpracování. Obal lehce pokreslený křídou totiž dodává všemu příjemnou tečku na závěr.

Chci si přečíst další knižní recenze –>