Kafe@cigárko: Tajný život herců podle Marie Doležalové

0
1162

Když v roce 2015 vyšla kniha Kafe@cigárko herečky a blogerky Marie Doležalové, jen se po něm zaprášilo. Druhé vydání na sebe tedy nenechalo dlouho čekat. Vtipné historky z hereckého prostředí psala Doležalová původně na stejnojmenný blog a setkaly se s takovým úspěchem čtenářů, že jejich knižní vydání bylo velmi žádané a očekávané.

Marii Doležalovou zná většina diváků jako potrhlou Sašu ze seriálu Comeback. V loňském roce se ale herečka se stálým angažmá Divadla na Fidlovačce zúčastnila televizní soutěže Stardance, kterou se svým tanečníkem vyhrála. Kromě toho se ale zapsala do povědomí jako úspěšná blogerka, která za svůj blog Kafe@cigárko získala prestižní literární cenu Magnesia Litera. Všechny své herecké a životní situace popisuje v knize, která vychází právě z jejího blogu.

Doležalová umí své historky vyprávět s lehkostí, vtipem a ironií sobě vlastní. Příběhy jsou napsané s nadhledem, autorka se nebojí zkritizovat hlavně sama sebe a čtenář se leckdy cítí podobně jako ona. Kniha navíc popisuje i relativně aktuální věci, Doležalová tam píše například o získané ceně Magnesia litera či o návštěvě DVTV a pořadu Všechnoparty. Kromě toho tam blogerka vyvrací i různé herecké mýty (Spí herečky s režiséry?) a dává nakouknout návštěvníkům divadel do jejich zákoutí (Tajemství naší dámské šatny).

Knihu doprovázejí i vtipné ilustrace.
Knihu doprovázejí i vtipné ilustrace.

S humorem popisuje i svůj život, který ovlivnila role Saši z Comebacku a to, jak si mnozí myslí, že je taková i v reálu (Jak Saše Bůčkové došel benzín). Čtenář bude Marii Doležalovou milovat a knihu nebude moci jen tak odložit. Jedinou škodou je, že herečka si dala po Stardance s blogem pauzu a omluvný a poslední článek na něm napsala v únoru letošního roku. Což je škoda, protože je bezesporu talentovaná a umí čtenáře svým stylem zaujmout. Tak snad se brzy vrátí i na blogovou scénu.