Kniha roku 2015 Dívka ve vlaku láká na svižný a napínavý děj

0
1251
Dívka ve vlaku stojí za přečtení.

Detektivní knížky se zajímavou zápletkou patři rozhodně mezi ty nejoblíbenější. Každý si vybere z nepřeberného množství, které každý rok chrlí vydavatelé do knihkupectví. Mezi ty nejúspěšnější se loni stal detektivní příběh o rozvedené Rachel, která každý den pozoruje jeden manželský pár. Když mladá manželka zmizí, Rachel si uvědomí, že by měla zjistit, co se jí stalo. Dívka ve vlaku, debut spisovatelky Pauly Hawkins, stojí rozhodně za přečtení.

Hlavní hrdinka knihy Dívka ve vlaku je Rachel, rozvedená pětatřicetiletá žena, která dojíždí každé ráno vlakem do Londýna, a po cestě si prohlíží příměstské domy. V jednom z nich také dřív žila se svým manželem Tomem, než si našel o mnoho let mladší Annu, se kterou má dnes malou dceru. Rachel to srazilo na kolena a bolavé srdce si léčí alkoholem. Když její vlak zastaví u návěstidla, pravidelně se jí naskýtá letmý pohled do života jednoho manželského páru, který považuje za dokonalý. Postupem času Rachel přijde, že ty dva zná, a dokonce jim dá i jména: Jason a Jess.

Jednoho dne se ale dočká obrázku, který ji šokuje. Druhý den se dozvídá, že “její” Jess zmizela. Rachel má pocit, že se musí dopátrat pravdy a že má s celým příběhem společného mnohem víc, než by se mohlo zdát. Že možná dokonce ví, co se Jess stalo Jenže policie o Rachel mluví jako o nezodpovědné alkoholičce, která ohrožuje své okolí, a především se až moc plete do života svého exmanžela. Přesto se pouští do hledání pravdy a snaží se rozplést složité klubko zamotaného případu. Poznává, že Jess nebyla tak dokonalá, jak si ji představovala, ale především zjišťuje krutou pravdu o člověku, o kterém si myslela, že ho zná a že ho nikdy nepřestane milovat. Během pátrání po skutečnosti hledá hlavně sebe samu a stává se tak úplně jiným člověkem.

Román Dívka ve vlaku je přesně ten typ knihy, kterou začnete číst, a nezastavíte se, dokud ji nedočtete úplně do konce. Vlastně vás nenechá spát, a tak pořád otáčíte stránky a nemůžete přestat. U hlavní hrdinky Rachel si říkáte, že její postavu nemůžete mít rádi, protože se na svůj věk chová nezodpovědně a občas až nebezpečně. Zároveň je vám ale velmi sympatická a v duchu jí držíte palce. Její vyprávění je břitké, vtipné a dokonale odráží celý děj knihy. Autorka Paula Hawkins skvěle vykrystalizovala charakter hlavní hrdinky a celá knížka díky tomu rychle utíká. Přispívá k tomu i poutavý příběh a zajímavá zápletka, která postupem času a stránek vrcholí. Čtenář tak do poslední chvilky netuší, jak to celé dopadne. K svižnosti přispívá i fakt, že se do Rachelina vyprávění zapojují občas i dvě ženské postavy – Anna a Jess neboli Megan. Uvidíme, zda se dynamika příběhu zachová i v chystaném filmovém zpracování.

Foto: bux.cz