Recenze: Lauren Graham plácá páté přes deváté, ale my jí to odpustíme

0
821

Rychleji mluvit nedokážu se jmenuje kniha americké herečky Lauren Graham známé ze seriálů Famílie či Gilmorova děvčata, jíž u nás vydalo Nakladatelství Omega v minulém roce. Druhý jmenovaný seriál zajistil Lauren popularitu a roli upovídané Lorelai Gilmorové už jí nikdo neodpáře. Ona sama se k ní hrdě hlásí a po dobu natáčení jeho čtyřdílného pokračování Gilmore Girls: A Year in the Life si psala deník, jehož část naleznete ve zmíněné knižní publikaci.

Výmluvný podtitul Od Gilmorových děvčat ke Gilmorovým děvčatům a ještě dál (a všechno mezi tím) už vlastně čtenáře předem seznamuje s tím, co může od díla čekat – povídání pro fanoušky onoho seriálu a témat jím ohraničeným. Tím si Lauren tak trochu vytváří cestičku pro modelového čtenáře své knihy. Protože kromě fanoušků její vyprávění opravdu nikomu jinému nic nedá.

Koho jiného by zajímaly její příběhy z různých konkurzů a trapasy, jež se jí staly na cestě ke slávě, ať už před kamerou nebo v show Ellen DeGeneres, vtipné popisky k fotografiím z dětství či jak probíhala práce na jejím autobiografickém románu Jednoho dne, možná… Píše i o tom, jak ze začátku tajila své partnerství s kolegou Peterem Krausem z Famílie (v originále Parenthood), hlavně však popisuje první úvahy s Amy Sherman-Palladino nad pokračováním Gilmorových děvčat, co mu všechno předcházelo a jaké bylo natáčení a opětovné setkání s původními herci a že ztráta její oblíbené bundy, kterou ukradla při natáčení, nemohla být nic jiného než osud.

Vše je podáno s nadhledem a humorem, i když poněkud chaoticky. To je vlastně kouzlo knihy, protože její styl připomíná charakter Lorelai, s kterou se samotná herečka velmi sžila, a ono plácání pátého přes deváté, kdy člověk neudrží proud myšlenek a touží vše vychrlit co nejrychleji, vytváří živost a dynamiku. Autorka si toho je vědoma, a tak hned vzápětí glosuje sama sebe a svůj způsob vyprávění, že si tuto milou knihu zamilujete a menší chaotičnost jí rádi odpustíte.