Recenze: Akta Pentagon sází na herecké osobnosti a silný příběh

0
598

Silné příběhy, v nichž se určitá skupina lidí snaží změnit svět či politiku, jsou u diváků i filmařů velmi populární. Poslední, kdo to ukazuje, je režisér Steven Spilberg ve filmu Akta Pentagon: Skrytá válka, v angličtině zkrátka jen The Post. Do hlavních rolí obsadil dokonalou Meryl Streep a neméně úžasného Toma Hankse. 

Film líčí příběhy novinářů z deníku The Washington Post, který vlastní Kate Graham (Meryl Streep) a tvrdý šéfredaktor Ben Bradlee (Tom Hanks). Novináři z konkurenčního deníku The New York Times vydají kontroverzní článek o tom, že čtyři američtí prezidenti lhali o válce ve Vietnamu. Vláda podá na deník žalobu, ale několikastránková zpráva zvaná Pentagon Papers se dostane i k novinářům z The Washington Post. Majitelka deníku se musí rozhodnout, jestli půjde do rizika, ohrozí tím noviny, svou rodinu a zaměstnance a zprávu otiskne, a nebo nechá dál utajené informace tutlat před veřejností, a ochrání tím své přátelství s jedním z politiků, který je do kauzy nemočen.

Děj snímku je další z těch příběhů, kdy se novináři postarali o to, aby byla vidět určitá politická kauza. Jedním z prvních je film Všichni prezidentovi muži z roku 1976, který líčí akci Watergate či Spotlight, a vypráví zase o tom, že reportéři amerického deníku odhalili masivní zneužívání od kněží. Tyto filmy byly natočeny podle skutečných událostí, a už to ukazuje intenzitu příběhu. Režisér Steven Spielberg zkrátka vsadil na silné téma.

Když k tomu navíc doplníte dokonalé herecké výkony, je skoro vše tak, jak má být. Streep hraje mírně uťáplou majitelku, jež se ztrácí ve světě mužů – bankéřů a svých poradců a všichni jí dokazují, že žena nemá šanci vést tak velkou firmu. Samozřejmě i ona vyspěje, ale neprozrazujme děj. Tato část příběhu je mírně kýčovitá, ale dotváří jeho celistvost. Přesto je přerod z uťáplé majitelky v sebevědomou ženu díky Streep perfektní. Nepotřebuje k tomu žádná velká a teatrální gesta, stačí jen výborné herectví, které umělkyně ukazuje už několik desítek let. Právě díky němu patří mezi nejlepší herečky Hollywoodu.

Tom Hanks v roli drsného šéfredaktora je úplný opak, jde přes mrtvoly a ukazuje, co všechno je schopen udělat pro dobrý článek, klidně i obětovat dlouholeté přátelství. Zkrátka přesně takový, jaký má šéfredaktor být. Škoda, že ostatní herci jsou trochu ve stínu Streep a Hankse, protože i oni podávají skvělé výkony. Musíme ale uznat, že Hanks už trochu zestárl a člověk si s úsměvem představí naivního Forresta Gumpa.

Film je po zásluze nominován na Oscara a říkám si, že pokud ho nevyhraje Meryl Streep, bude něco špatně. Každý žurnalista navíc zavzpomíná na retro, kdy se ťukalo na psací stroje, vše se tisklo na horké sazbě a novináři byli schopni jít za svou práci i k soudu. Navíc má díky tomu člověk pocit, že pokud o něco jde, je důležité si za tím jít a neuhnout z cesty.