Rituály: Pro kapelu jsme potřebovali nové impulzy a nový start

0
2882
Rituály hrají dnes v Rock Café.

Do povědomí se dostali díky kapele A Banquet, aktuálně ale bodují jako Rituály. Na začátku měsíce dubna jim vyšla debutová deska Vsaď na černou, která sbírá nejen pozitivní ohlasy od kritiků, ale i fanoušků. Příběh desky ale rozhodně taky stojí za to. Nejen skladby z nové desky, ale i starší pecky představí Rituály dneska večer v pražském klubu Rock Café, kde proběhne i křest desky. Společně s Michaelem Váchou, Richardem Spilkou a Martinem Čechem vystoupí i Lety Mimo a ISUA.

Na začátku měsíce vám vyšla debutová deska Vsaď na černou. Jak vypadaly přípravy na ni? Lišily se od práce na desce vaší bývalé kapely A Banquet?

Lišilo se to hodně. U A Banquet se jednalo o přirozený vývoj, deska následovala po několika EPčkách a několika letech hraní. Kdežto jako Rituály jsme vydali dva singly, a hned když jsme shromáždili dostatek materiálu, tak jsme nahráli album. Od začátku jsme chtěli desku, protože formáty EP moc v kapele nemusíme.

Před nahráváním desky jste vymysleli zajímavý příběh s ruletou. Můžeš ho blíže přiblížit? A jak nápad vsadit peníze na černou vůbec vznikl?

Vzniklo to jednoduše. Museli jsme vymyslet kampaň na Hithit, ale chtěli jsme to spíše trochu odlehčit a udělat kontroverznější. Nebaví nás odměny typu, že nám někdo za deset tisíc může dělat bedňáka, jak to dost často v těchto projektech bývá. Tak vznikla tady ta šílenost s tím, že o tom, kdy natočíme desku, rozhodne černá barva v ruletě. Dopadlo to tak, že jsme nakonec vsadili symbolicky desetinu vybraných peněz na ruletu a vyhranou částku jsme věnovali na konto Světlušky. Všechny podrobnosti o průběhu a jak jsme k tomu nakonec došli, najdete na facebook.com/ritualyritualy.

Už máte splněné či předané výhry, které si vybrali právě přispěvovatelé na Hithitu?

Ještě to nemáme splněné všechno, přeci jen deska vyšla před chvílí, takže to teprve kompletujeme.

Jste s deskou spokojení a čtete ohlasy na ni?

Spokojení jsme. Viděl jsem dvě kladné recenze, tak ty jsem si přečetl (smích). Ale hlavně nás těší skvělé reakce fanoušků, a to jak na koncertech, tak co se k nám dostává zprostředkovaně.

Hodně se vyzdvihuje i textová stránka alba a to, že i když se jmenuje Vsaď na černou, není to úplně temná deska.

Pro nás to je určitě temná deska. Spíš se samozřejmě dá ten záměr vždycky prodat laciněji, tak jak by to podle názvu každý čekal, a to jak hudebně, tak třeba v ladění bookletu. Proto i ten je udělaný tak, aby byl barevnější. Písně, které možná pro někoho vyznívají pozitivněji, takové moc nejsou. Stačí se víc zamyslet nad texty, které jsou místy vlastně hodně drsné.

Na desce mátě devět písniček, proč jste nezařadili singly Stín perutí a Příměří?

To jsme nikdy nechtěli, protože byly už z jiného období a i s jiným producentem, nikdy jsme je neplánovali vydávat v rámci desky. Měli jsme napsáno dost nových písní, tak proč vydávat staré, které už jsou jednou nahrané?

Michael Vácha, zpěvák skupiny.
Michael Vácha, zpěvák skupiny.

Teď jste pracovali na albu s Yardou Helešičem. Oslovili jste ho už před kampaní na Hithitu? Museli jste tušit, že deska bude dobrá a byla by škoda ji zahodit.

Tak v prvé řadě byla celá ta kampaň postavená na tom, jestli ji zvládneme natočit hned, nebo za nějaký čas. Ale šli jsme do toho s tím, že se natočí. Yardu jsme oslovili, protože jsme chtěli, aby ta deska byla prostě dobrá. Neuvěřitelně jsme si s Yardou sedli a plánujeme s ním spolupracovat i nadále. Přeci jen v A Banquet jsme dlouho pracovali s Borisem Carloffem a pro Rituály jsme potřebovali nějaké nové impulzy a tak nějak celkově nový start.

Máte ambice prosadit desku do rádií?

Rádi bychom, kdyby se něco z desky hrálo, ale většina toho asi pro mainstreamová rádia zatím není. Ale rádi se necháme překvapit.

Na desce máte i ženské vokály, kdo se za nimi skrývá?

Zpěvačka a houslistka Jana Věnečková, která s námi teď bude jezdit i koncerty. Líbilo se nám, jak naše hlasy společně zní, tak jsme to pro živé hraní rozvinuli i na více songů, než kde zpívá na desce. Zkoušky byly zajímavé, poprvé s námi Jana vystoupí už tuhle středu na křtu desky v Rock Café.

Vaše hudba je založená na kytarách, silných refrénech a češtině. Přemýšleli jste, že byste zaexperimentovali s nástroji? Třeba právě s houslemi, na které Jana hraje?

Housle zrovna ne, ten nástroj nemám rád (smích). Jinak experimentujeme, hlavně asi co se týče synťáků, tam používáme celé spektrum nástrojů – od klasických pian a kláves až k různým pazvukům. Ale na to jsme zvyklí už z dob A Banquet.

V A Banquet jste zpívali v angličtině, teď česky. Je pro vás psaní textů v češtině, co se týče výrazových prostředků, jednodušší?

Je to rozhodně těžší disciplína. Člověk se za to neschová, texty musí mít hlavu a patu a z hudby víc vyčnívají. Něco se češtině musí hudebně i přizpůsobit, protože angličtina je prostě zpěvnější. Angličtina je alespoň pro Čechy spíše další melodický nástroj, až tak ji člověk nevnímá oproti češtině, tomu se prostě nevyhneš. Takže na texty klademe velký důraz.

Narazili jste tedy na nějaký problém při psaní textů pro Rituály?

S Richardem jsme do toho vplynuli docela přirozeně. V A Banquet psal texty skoro výhradně Matěj, my s Richardem jsme do toho moc nezasahovali. Texty teď píše buď Richard, nebo já. Někdy něco řešíme společně, ale spíš každý přineseme svůj text a druhý třeba jen něco doplní.


Pohádali jste se někdy kvůli nějakému textu?

Zatím se nám to nestalo. Spíš se stane, že neprojde celá písnička. Z každého textu totiž něco čiší a dost často, když je song dodělaný, poznáme, že se nám to nehodí. Z tohoto důvodu jsme třeba nakonec jednu píseň na desku vůbec nezařadili.

Desku křtíte v Rock Café, kde jste hráli už párkrát předtím. Je ten prostor pro vás v něčem výjimečný?

Spíš je to pro nás teď momentálně nejlepší kompromis mezi malým a velkým klubem, kde se dokážeme domluvit na podmínkách. Ono tu zase tolik klubů, kde by pro nás stálo za to pořádat akce, na výběr taky není.

Na turné vás bude doprovázet několik kapel, například Lety mimo nebo Niceland. Jak jste kapely vybírali?

Nechtěli jsme pokaždé, když někam přijedeme, hledat někoho místního, spíš jsme potřebovali těm akcím dát nějaký rámec a jet hlavně s lidmi, které už nějak známe. V dnešní době nikdo neočekává, že bude v každém klubu natřískáno, o to víc pak jde o to, aby tam panovala dobrá nálada.

Jaké jsou vaše plány na léto?

Máme něco rozjednaného, ale spíš jsme teď vše směřovali k desce. Budeme určitě psát nové písně, chceme na naši tvorbu navázat a vyvarovat se nějaké hodně dlouhé pauzy mezi nahrávkami. Taky budeme připravovat na podzim regulérní videoklip, který naváže na náš současný singl Poušť.

Foto: Lýdie Vyčítalová