Vesmírný pirát na rudé planetě. Audiokniha Marťan Andyho Weira

0
1296

Jeden astronaut a jedna planeta, která se ho neustále snaží zabít. Muž na Marsu, jediný živý muž na Marsu… pro někoho slova populární písně, pro Marka Watneyho, hrdinu románu a audioknihy Marťan, tvrdá každodenní realita.

Mark Watney se velmi záhy po začátku mise na Marsu dostane vinou písečné bouře a zhoubné náhody do pořádných problémů, dalo by se říct přímo do smrtící šlamastiky. Jelikož mu ulomená anténa propíchla skafandr a pro zbytek posádky se jevil jako mrtvý, ukončila misi a odletěla. Když se Mark probere z mdlob a v pudu sebezáchovy zalepí díru, aby se neudusil, zjistí, že bude mít brzy daleko větší starosti. Stal se oficiálně jediným mužem na Marsu. Prozatím živým, ale zbytek vesmíru si myslí, že zemřel.

Astronaut – botanik a strojní inženýr se rozhodne nehodit zbraně do obilí a zachovat si naději, že si ho NASA jednoduše všimne na družicových záběrech. Jen musí do té doby vydržet naživu, nezemřít hlady, žízní, neudusit se a nenechat se zabít proradnou rudou planetou. Dokáže houževnatý a nápaditý Mark využít svých schopností i dovedností a přežít tak dlouho, aby ho NASA našla a pokusila se ho zachránit?

Jan_Zadrazil_studio_OneHotBook

Sci-fi román Marťan z pera Andyho Weira se již dočkal i filmové podoby a nyní též audioknihy. Osobně soudím, že audioverze z vydavatelství OneHotBook, v hlavní roli s hercem Janem Zadražilem, se snad povedla ještě víc než film. Marťan je audioknihou pro všechny milovníky sci-fi, suchého humoru a především silných příběhů.

Jan Zadražil se stal dokonalým Marťanem, jeho místy sžíravě ironický a lakonický přednes dělá z Marka Watneyho hrdinu, jehož si zamilujete. Nejste-li absolventem Matfyzu či VŠE, stane se tak tedy nejspíš až po několika kapitolách, v nichž Mark vymýšlí a počítá základní plán na přežití, a zatěžuje posluchače svých deníkových záznamů neskutečným množstvím matematických a chemických informací. Poslouchejte je však pozorně, budete je v dalších kapitolách, až definitivně propadnete Markovu kouzlu, opravdu potřebovat.

Všech ostatních postav se s bravurou sobě vlastní chopil skvělý Jan Vondráček, herec pražského Divadla v Dlouhé.

Jan_Vondracek_studio_OneHotBook

I když se na začátku zdá Markův boj beznadějný, k poslechu Marťana se tak připoutáte, že nedokážete skončit, dokud Mark nesní poslední bramboru. Mimochodem, brambory se naučíte během jedenáctihodinového poslechu z duše nenávidět.

Audiokniha Marťan je jako marsovský písek a dostane se vám hluboko pod kůži, aby se usadil nejen v paměti. Pokud vás audiokniha zaujala, poslechněte si ukázku.

Foto: vydavatelství OneHotBook