Klipové novinky: Klip od Cocotte Minute po 15 letech, létající Bára Poláková a vzpomínka na katastrofu od Dymytry

0
203

Podzim je nejen ve znamení turné, ale i nových desek a klipů. Novými videoklipy lákají na svá turné třeba Barbora Poláková, kterou čeká velký koncert ve Fóru Karlín či kapela Mydy Rabycad. A Cocotte Minute si zase natočili klip ke skladbě, která je venku už 15 let.
Cocotte Minute – Czeko

Na den přesně před 15 lety se na pultech objevilo první album nu-metalové kapely Cocotte Minute s názvem CZEKO, které dosud neznámou partu hudebníků katapultovalo na vrchol žánru. Debutová deska byla pojmenována po stejnojmenné skladbě, která asi nejlépe vystihovala hudební pojetí kapely. Klidné pasáže postavené na melancholickém motivu střídá výbušná kytarová mašinérie a proslulé refrény. A právě ústřední skladba Czeko se po dlouhých 15 letech od svého vzniku dočkala konečně svého videoklipu. „Nikdo z těch, kterým jsme zatím video CZEKO pustili, nepoznal, že poslouchají takto starou nahrávku. Je neuvěřitelný, jak se ten původní zvuk okamžitě spojil s videem z aktuální doby a jak je to celé dohromady neskutečně silné,“ uvedl Zeller. Videoklip se natáčel už na konci srpna a na režisérskou židli se posadil Jakub Mahdal, který stojí za videoklipy Pokáče, Chinaski, Slzy, Mariany Prachařové či Sebastiana. „Na natáčení bylo neskutečný, co předvedli ti lidi. Vyhlásili jsme mezi fanoušky anketu, sezvali je na natáčení a bylo. Ten kotel, co předvedli byl vražednej, bylo tam vedro asi tak okolo 50 stupňů. Někteří dokonce dorazili na otočku až z Frýdku Místku,“ dodává Czendál.

Barbora Poláková – Kdyby

Barbora Poláková je po letní festivalové sezóně zase zpátky. Ještě než vyrazí na podzimní turné, připravila nový, letos již třetí a celkově šestý videoklip k loňskému, třemi Anděly oceněnému albu ZE.MĚ. Volba tentokrát padla na píseň Kdyby, jejíž text je plný sympaticky bláznivých metafor a podobně je tomu i se samotným klipem, který Poláková premiérově uvádí přesně měsíc před svým koncertem 26. 10. v pražském Foru Karlín. Ostatně není náhodou, že stejně jako v samotném klipu i ve Foru se chystá populární zpěvačka a herečka létat. „Takovou mou životní myšlenkovou repeticí je přemýšlení nad tím, co by bylo, kdybych něco udělala jinak, než jsem udělala. Co by to změnilo, a k jakým změnám by až sahalo to, že třeba vyrazíme ráno o deset minut dřív nebo později, než jsme vyrazili. To je přenesené do téhle písně i klipu,” vysvětluje svůj koncept pětinásobná držitelka ceny Anděl. Jak už je pro Polákovou typické, i v případě Kdyby se opět jedná o neotřelý audiovizuální zážitek plný originálních nápadů. K absolutní dokonalosti jí videoklip pomohlo dotáhnout režisérské duo Jakub Machala a Jan Bártek, s nímž Barbora natočila Andělem oceněný klip Po válce. Hlavní úlohu v novince stejně jako v Po válce hraje scénografie, jíž má na svědomí Jan Pjena Novotný. Na něco podobného jako v klipu se mohou osobně těšit i ti, kteří zavítají na největší koncert Barbořina podzimního turné, který proběhne 26. října v pražském Foru Karlín. Kromě hostů jako Eva Samková či Kühnův dětský sbor i dalších zvukových a vizuálních překvapení dojde právě i na létání!

Dymytry – Chernobyl

Skupina Dymytry zveřejňuje druhý klip nazvaný Chernobyl z nového alba Revolter , které vychází 7. října. Chernobyl navazuj na první videoklip, zveřejněný před týdnem. Tentokrát Dymytry zvolili opravdu silné téma, jadernou havárii elektrárny Chernobyl, lži a bezohlednost tehdejší sovětské vlády. Hlavní role v klipu se ujala známá herečka Lilian Malkina. Absolventka Leningradského Divadelního Institutu A.N. Ostrovského se objevila v desítkách divadelních i filmových rolí, včetně těch holywoodských. Kapelník Dymytry Jiří Dymo Urban k tomu říká: „Věděl jsem, že chci do písničky dostat někoho, kdo tomu dodá autenticitu a vzpomněl jsem si, že při mém angažmá v Národním divadle, do jedné choreografie zpívala Vysockého charizmatická herečka Lilian Malkina. Spojili jsme se s ní a ona ochotně souhlasila, že nám písničku nazpívá a dokonce nám zahraje i v klipu. Je to skvělá, svérázná herečka s velmi mladistvým smyslem pro humor. Natáčení byla velká legrace a taky velká podívaná. Lilian to vystřihla s noblesou a na první záběr. Režie, kamery a střihu se tentokrát ujal mladý a také velmi talentovaný Martin Vaněk. Své trojrole se zhostil na výbornou a určitě to není poslední spolupráce s Dymytry.“ Urban ještě k tématu Chernobyl dodává: „Oslovil nás v kapele asi nejvíc HBO seriál, který jsme si společně s kapelou pouštěli. Natáčeli jsme v odlehlé vesnici kousek od Frankfurtu v Německu. Vždycky večer po natáčení alba jsme sedli k vínu, kecali o životě a koukali na seriál o Chernobylu. A když jsme hledali silné téma pro tuhle moji věc zpěvák Proth řekl, že neví co k týhle temný věci dát za téma, a v tu chvíli mě bleskl hlavou Chernobyl. Prothovi se to moc líbilo a napsal tenhle výstižnej text.“

Mydy Rabycad – Freedom

Mydy Rabycad si k singlu Freedom pořídili nový klip. „Freedom vnímáme jako takový předěl mezi naší dosavadní kariérou a novou érou kapely, která přijde s albem NUMBERS,” říká producent a kláve-sista Nèro Scartch. Nápad na klip Freedom vznikl v hlavě zpěvačky Žofie Dařbujánové. Kromě muzikantů v lehce fan-tasmagorických kostýmech v nich uvidíme například i některá místa a města, v nichž se kapela cítila dobře, spojí se v něm tak třeba Brno se Soulem. Na 25. října chystají vydání v pořadí čtvrtého studiového alba s názvem NUMBERS, které o měsíc později, 22. listopadu, pokřtí ve Foru Karlín.