Pišto: Prostě už jsme jen OVOCE

0
5788
OVOCE.

Jakkoliv může být titulek následujícího rozhovoru zavádějící, s Pištem, zpěvákem kapely OVOCE, jsme si povídali především o hudbě, kterou ještě pod provizorním názvem ukradenÝovoce stvořili a na kterou natočili klipy. Skupina vyráží 3. listopadu na HVNS tour 2016 s spřízněnou formací Imodium. Určitě však není od věci upozornit na změnu názvu, na kterou fanoušky pár měsíců nenásilně připravovali.

Před měsícem a půl vám vyšel nový song Poletím II, na který jste natočili klip. Řekni nám o něm více.

Je to druhý song, který jsme udělali společně s Vědomím. Natáčeli jsme ho u Tomáše z Imodia, jak to děláváme, i když taky chystáme změnu. Dlouho nám trvalo, než střih u klipu vypadal tak, jak jsme chtěli. Zhruba v půlce videa je moment, kdy se děj otočí, a ten moment dlouho neseděl, zkoušeli jsme pět variant, jak to udělat, aby divák pochopil, že věci, co se děly v první půlce, se začnou dít opačně. Snad se to povedlo a lidi to pochopili, pokud ne, tak to pochopili teď v rozhovoru (smích).

Příběh klipu jste vymysleli kolektivně jako kapela?

Klip jsme vymýšleli všichni, ale musím si trochu přihřát polívčičku, protože s tím nápadem jsem přišel já (smích). Náměty úplně všech klipů v nové éře kapely jsme vymysleli tak, že jsme se s tím daným filmařem sešli v hospodě, a když jsme po dvou hodinách koukání na sebe a přednesení mizerných nápadů přešli do kreativní nálady, začaly padat návrhy, které jsme společně dali dohromady. Příběh k Poletím II mě napadl tak, že basák Tomy, který je s námi od ledna, měl na sobě tričko s motivem zeměkoule a já jsem si tak vzpomněl na filmového Supermana, kde zemřela ta novinářka, a tak Superman začal oblétávat zeměkouli, která se vlivem toho začala otáčet pozpátku, čímž vrátil čas. Pak už si pamatuju jenom placení a to, že jsme měli asi sedmnáct citrusů (smích).

Kdo vám klip točil?

První klip dělal Cyril Široký, který bude dělat i třetí klip, ten chceme stihnout do konce října. Poletím II dělal Eda Šébl. Zajímavý je, že vzhledem k situaci, ve které jsme se ocitli více než před půl rokem, se nás filmařům zželelo a točí nám to za strašně levno. U prvního klipu bylo paradoxně dražší chlastání během natáčení a party po klipu než samotná cena toho klipu včetně rekvizit (smích).

Aktuálně se OVOCE chystá na turné s kapelou Imodium, s kterou jste jeli i v minulých letech. Proč jste se rozhodli jet spolu i teď na podzim?

Jedeme spolu už třetí turné, z toho druhý elektrický, a vždycky to byl strašnej mejdan. Podzimní turné s Imodiem začíná 3. listopadu v Brně, má osmnáct zastávek, z toho dvanáct právě v listopadu. Turné trvaly vždycky tři měsíce, tak jsme si tentokrát řekli, že místo tříměsíčního mejdanu uděláme jeden sedmitejdenní, abychom na Vánoce stihli vystřízlivět (smích).

Co pro tour chystáte nového?

Budeme hrát i nový song, který jsme natočili ve studiu Barrandov s Geoffem Tysonem. Jak jsem si myslel, že ty dva předchozí nejsou prvoplánový hitovky, tak ten třetí je silný. Imodium taky chystá nějaký novinky, tak uvidíme. Jinak to bude stejné jako turné předtím – budeme veselí a bude to prostě velkej mejdan.

Chystáte novou desku, nebo budete vydávat singly?

Jen singly jsme měli v plánu už před tím, co se v kapele stalo. Doba dospěla k tomu, že vypustit singl a za měsíc celou desku nefunguje, takže to děláme tak, že když máme dva songy, tak je jdeme nahrát. Možná se nám díky těm filmařům splní i to, že v době, kdy tu desku zkompletujeme, tak na dvě třetiny z toho už budeme mít klipy. A až budeme chystat něco jako desku, tak dotočíme zbytek a vlastně na celou desku budeme mít klipy, to bude skvělý (smích).

To budete na české scéně docela unikátní.

Přesně, v době, kdy český kapely pláčou, jak nemají prachy na klipy, tak my si z prdele uděláme dvanáct videoklipů (smích). Jeden rozhodně chceme stihnout v průběhu turné vypustit, ale uvidíme. Zkomplikovalo se to i tím, že během jara si kytarista Láska rozsekl ruku a měl tam dvanáct nebo čtrnáct stehů. Jakmile se mu to uzdravilo, tak jsem zase já lehl s příušnicemi. V tu dobu bylo naplánováno, že budeme točit první dva songy. A když jsme v srpnu měli točit další dva songy, z nichž na jeden teď bude ten videoklip, tak zase Franc skončil v nemocnici se zánětem tlustýho střeva. Takže teď je na řadě basák Tomy (smích).

OVOCE.
OVOCE.

Turné jedete už jen pod názvem OVOCE, ostatně fanoušky jste na to plynule připravovali…

Název ukradenÝovoce jsme zvolili provizorně, turné tak pojedeme už jen jako OVOCE. Máme nové logo, to ostatně vidíte, prostě už jsme jen Ovoce. Jestli zakázaný, ukradený, nějaký… Klipy jsou na našem Youtube od 1. září už jen pod OVOCEm. Beru to jako třetí etapu kapely. První byla kapela Jablko sváru, která se rozpadla a navázala na ni druhá éra, ZakázanÝovoce. Uvidíme, co se stane za deset let, třeba se rozdělíme na OVO a CE. Asi bych chtěl bejt v tý části, která se bude jmenovat OVO (smích).

Neměl jsi na chvíli chuť se na hudbu, vlivem událostí posledních měsíců, vykašlat?

Pracuju v rádiu RockZone, v hudební televizi Slušnej kanál, a přesto si v autě pouštím muziku. Ale jo, občas mám chuť se na to vykašlat, to má každej, kdo dělá muziku. Je toho hodně a je třeba si odpočinout. Tím, že si v kapele všechno děláme sami, vnitřně fungujeme. Máme management, ale kapela je pořád práce všech. Není to tak, že dáme nohy na stůl a řekneme: „Sežeň nám koncerty, type!“ Takhle už jsme to měli a asi stačilo. Management se pak může dostat do stádia, kdy už není službou pro kapelu, ale začne mít pocit, že je šéf, a to prostě není dobře. Jsme zářným příkladem.

Foto: Matěj Sládek