Rok 2016 na divadelních prknech

0
908
Sluha dvou pánů

Konec roku přímo vybízí k zhodnocení uplynulých dvanácti měsíců. Na divadelních prknech se toho dělo opravdu dost. Zásadními milníky jsou nejen ceny Thálie či Ceny divadelní kritiky, ale také letošní premiéry na prknech Národního divadla.

Ceny divadelní kritiky

Ceny české divadelní kritiky každoročně vyhlašuje časopis Svět a divadlo a jsou vyhlašovány před cenami Thálie. Jsou trochu předzvěstí toho, kdo ovládne právě slavnější Thálie. Pro 71 hlasujících se nejlepší scénou v roce 2015 stala ostravská Komorní scéna Aréna. Ostrava za sebou své konkurenty nechala i v kategorii nejlepší inscenace, kterou ovládlo představení Slyšení. Marek Cisovský uspěl kategorii mužský herecký výkon a Marie Štipková se zase stala nejlepší herečkou.

Ceny Thálie

Herecká asociace každý rok oceňuje nejlepší herce, tanečníky, pěvce a zpěváky napříč generacemi a divadelní scénou. Galavečer cen Thálie se i letos uskutečnil v Národním divadle, které mu dodává na větší prestiži. V činohře uspěli Jan Madeja a Zora Valchařová-Poulová. Balet ovládli Kristýna Němečková a Viktor Konvalinka. V kategorii muzikál bodovali Karolína Gudasová a Jan Kříž, který už je i přes svůj věk matadorem cen Thálie. Herecká asociace udělila i několik cen za celoživotní dílo. Odměněni byli Stanislav Zindulka, Ladislav Županovič, Jiří Vyšohlíd, Dalibor Jedlička a Pavel Ždichynec.

Letní shakespearovské slavnosti

Obliba Letních shakespearovských slavností roste každým rokem. Lístky na premiéry i opakující se představení mizí čím dál tím rychleji a není se čemu divit. Úroveň slavností, které se konají nejen v Praze, ale i v Brně a Ostravě, roste, a pokud chcete získat dobrá místa, musíte být při nákupu rychlí. Letošní premiéra byla ve znamení komedie Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete v hlavní roli s Marií Doležalovou, Václavem Koptou, Nelou Boudovou, Monikou Timkovou či Milanem Šteindlerem. Diváci si oblíbili i Romea a Julie, Veselé paničky windsorské nebo tragédii Othello.

Shakespearovské slavnosti
Letní shakespearovské slavnosti.

Premiéry v Národním divadle

Národní divadlo pod novým šéfem činohry Danielem Špinarem chrlí jednu premiéru za druhou. Nově se předvedla hra Tři sestry od Antona Pavloviče Čechova, romantický příběh Pýcha a předsudek na motivy románu Jane Austen či Spalovač mrtvol, zdramatizovaná novela od Ladislava Fukse, známá i díky legendárnímu filmu v hlavní roli s Rudolfem Hrušínským. Nezahálel ani balet, který v listopadu vypustil Malou mořskou vílu. Na Nové scéně ve hře Křehkosti, tvé jméno je žena září Iva Janžurová, Jana Boušková, Jana Preissová, Taťjana Medvecká či Karel Dobrý.

Derniéra Sluhy dvou pánů

Pokud nové hry vznikají, musejí některé zase zažít na prknech svou derniéru. Tu po šesti stech představení čekalo 27. prosince již legendárního Sluhu dvou pánů v hlavní roli s Miroslavem Donutilem od Carla Goldoniho, kterého zrežíroval již zesnulý Ivan Rajmont. Hra, kde Miroslav Donutil exceloval, byla v repertoáru Národního divadla dvacet let. Pro Donutila s ní skončilo i dlouholeté angažmá v Národním divadle. “Dnes stojím na těchto prknech patrně naposledy, i když staré přísloví říká: Nikdy neříkej nikdy,” řekl dojatý Donutil po derniéře. Ve hře si zahrál i se svým synem Martinem Donutilem či kolegyní Antonií Talackovou.

Foto: Hana Smejkalová (sluha dvou pánů)