Letní shakespearovské slavnosti premiérově představí komedii Večer tříkrálový

0
1583
Shakespearovské slavnosti

Každý rok je divadelní sezóna ve znamení Letních shakespearovských slavností na Pražském hradě. Letošek nebude výjimkou. Premiérově se představí komedie Večer Tříkrálový aneb Cokoli chcete v režii Jany Kališové. Letní shakespearovské slavnosti se odehrají od 28. června do 3. srpna. Diváci budou moci shlédnout i loňskou premiéru Romea a Julie či Othella.

Láska a její nejbláznivější podoby. To je téma komedie Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete. Tu anglický dramatik William Shakespeare, od jehož úmrtí uplynulo 400 let, napsal zhruba v roce 1601. Do hlavních rolí obsadila režisérka Jana Kališová Marii Doležalovou, Nelu Boudovou, Moniku Timkovou, Milana Šteindlera, Václava Koptu, Tomáše Měcháčka či Petra Stacha. Příběh se odehrává na mořském pobřeží a celou atmosféru dokreslují nejen kulisy, scénografie, kostýmy, ale i hudba. Ta je důležitou součástí hry a diváci se mohou těšit na doprovod živé kapely. Premiéra se odehraje 28. června na tradičním prostředí Nejvyššího purkrabství Pražského hradu. Tam se od začátku června přesunuly všechny zkoušky, které, jak je známo, probíhají v nočních i večerních hodinách. ,,Večer tříkrálový mám ze všech shakespearovských komedií vůbec nejraději,” říká o letošní premiéře sama režisérka.

V Praze se opět bude hrát na dvou plenérových scénách. Letní scéna Hudební a taneční fakulty AMU na Malostranském náměstí přivítá 2. srpna loňskou, divácky úspěšnou milostnou tragédii Romeo a Julie, ve kterých se blýskli Tereza Voříšková a Jan Sklenář v režii autorské dvojice SKUTR. Nebude chybět ani stálice slavností Veselé paničky windsorské a poslední dva srpnové večery budou patřit bratislavskému souboru tragédie Othello. Othello patří mezi jedinečné hry, kdy je dekorace umístěna do středu hlediště mezi diváky.

Letošní Letní shakespearovské slavnosti nezapomínají ani na 400. výročí úmrtí geniálního dramatika. První dva speciální večery připravené v režii Václava Lautnera s názvem Pocta Shakespearovi jsou připraveny ve spolupráci s profesorem Martinem Hilským, který se zároveň ujal role moderátora. Společně s ním se diváci mohou těšit i na hereckou legendu Jana Třísku. Třetí večer je vyhrazen Richardu III. v podání Prague Shakespeare Company. Letní shakespearovské slavnosti proběhnou od 28. června do 3. září, vstupenky jsou k dispozici od 290 Kč a představení začínají obvykle v 20:30.

Foto: Pavel Mára