RECENZE: Vlci zimy přináší solidní teorii o zániku světa

0
997
Vlci zimy

Vlci zimy byli jednou z nejočekávanějších postapokalyptických knih letošního podzimu. Mnoho fanoušků příběhů o konci planety Země zaplesalo, když tento literární debut konečně spatřil světlo světa. Ale stálo to čekání skutečně za to? To vám poví naše redaktorka Dáša v této recenzi.

Témata, ve kterých se planeta Země potýká s ekologickými problémy,  globálním rozpadem společnosti nebo smrtící epidemií, mě vždycky fascinovala. Autoři takovýchto knih popouští uzdu fantazii, ale zároveň do nich promítají současné, pomalu narůstající problémy, takže rozdíl mezi potenciální realitou a fikcí se můž snadno ztratit. Mě to nutí balancovat na hraně paranoii a přesvědčování se, že tohohle se přece nedožijeme, že je to daleká budoucnost. Anebo ne? Uvidíme.

Vlci zimy vs. Hunger Games

V žánru dystopie jsem si oblíbila především Hunger Games, se kterými jsou Vlci zimy srovnávání. A zčásti je tahle komparace správná. Společnost čelí rozkolu a bojuje všemi dostupnými prostředky o přežití. Hlavní hrdinka, Lynn, nosí luk a šípy a obstarává rodině potravu při lovu zvěře. Je hubatá, svéhlavá, v lásce nemotorná a v jejích rukou leží záchrana lidstva, což zatím netuší, stejně jako Katniss Everdeen. Větší spojitosti v obou vyprávěních ale nehledejte – a díky bohu za to! Podobných, vzájemně se inspirujících young adult románů jsme tu měli už dost.

Vlci zimy

Smrtící epidemie, nehostinný Yukon a boj o přežití

A o čem tedy Vlci zimy vypráví? Svět sužuje epidemie asijské chřipky. Šíří se bleskovou rychlostí a bere si nemilosrdně lidské životy. Po neštěstí v Chicagu a na Aljašce, se dívka jménem Lynn přestěhuje se svou matkou, bratrem a pár dalšími lidmi do jedné yukonské vesničky. Asi vám nemusím říkat, jak nehostinná je tato sněhem obležená, mrazivá krajina. Obyvatelé den co den svádějí boj o život i o zdravý rozum.

Jednoho dne je ale jejich rutina narušena. Po příchodu záhadného cizince Jaxe už nikdy nebude nic jako dřív. Pochází totiž “odtamtud”.

I přes počáteční nedůvěru si vezme Lynn do hlavy, že jí musí nový návštěvník ukázat svět tam venku. A její přání bude vyslyšeno.

Rychlý sled událostí, který Jaxův příchod způsobí, si vyžádá mnohem více, než naléhavé opuštění tábora. A nám v hlavě vyvstane hned několik otázek. Je Jax nebezpečný? Kdo jsou ti lidé tam venku? Zůstane Lynn naživu?

Shrnutí recenze Vlci zimy

Děj Vlků zimy je velmi svižný a od první stránky poutavý. Jakmile jsem se do příběhu začetla, což šlo samo, nemohla jsem se vůbec odtrhnout.  Musím pochválit překvapivé momenty, nečekaný humor (“Měla jsem takový hlad, že bych snědla vlastní nohu”) a v neposlední řadě také autorovo naturalistické líčení, které ale nesedne každému. Ne všichni čtenáři si chtějí číst o vyvrhování srnčích vnitřností nebo si představovat zapáchající latrínu se všemi detaily. Na druhou stranu jsou tyhle podrobnosti přesně tím, co ve vás vyvolá pocit, jako byste tam skutečně v danou chvíli byli a všechno prožívali na vlastní kůži.

Pravdou je, že mě k přečtení knihy zlákala také zajímavá obálka a vnitřní grafická úprava. Vlci zimy vypadají prostě bombově!

Vlci zimy

Co bych dílu vytkla, je podle mého názoru, uspěchaný konec. Autor vměstnal finále do posledních dvou stran. Klíčový moment odhalil v jednom kratičkém dialogu, což tak nějak říkalo “už to chci mít fakt hotový”. To je ale jediné, co mě zarazilo.

Není jasné, zda autor zamýšlí vytvořit sérii – na svých webovkách to neuvádí. Nicméně prostor k pokračování si rozhodně dal. A já doufám, že další díl Vlků zimy doopravdy napíše!

Chci si přečíst další knižní recenzi →

Chci si knihu koupit →