Kontroverzní TMBK vystavuje v Rock Café. “Jediné, co nečekejte, je umění”

0
4446
Výměna prezidentů. Proč ne?

Patří mezi ty nejkontroverznější umělce v Čechách. TMBK alias Tomáš Břínek je známý především jako grafik, fotograf a člen skupin Lety Mimo a The Slots. Nejčastějším tématem jeho tvorby je prezident Miloše Zeman a jeho tiskový mluvčí Jiří Ovčáček, zaměřuje se ale i na jiná témata. Jeho výstava začala v Rock Café 1. prosince a potrvá až do 31. prosince 2015.

Vernisáž netypických koláží TMBK, člena kontroverzní party STAY ZMRD, odstartovala první den posledního měsíce v roce s hodinovým zpožděním, kdy se v netradičním akustickém setu doplněným mnoha cover verzemi představila skupina Smrtislav. Na pódiu vystoupila i Nikola Muchová zvaná Mucha či nevšední figurka české hudební scény Jan P Štrupow neboli Honza Štrup, bývalý člen skupin Rybičky 48 či Medvěd 009, který vystoupil se svým sólovým projektem.

Nejen milovníci hudby si ale 1. prosince přišli na své. Vděční byli především návštěvníci kontroverzní výstavy TMBK, který nezná hranic a nebojí se žádného tématu. Čím diskutovanější, tím lepší. Ve svých kolážích rád zobrazuje především prezidenta Miloše Zemana ve všech jeho více či méně lichotivých pózách a nechybí ani jeho věrný poskok Jiří Ovčáček, který mu zdatně sekunduje. Koláže se dotýkají i sebevraždy Kurta Cobaina z kapely Nirvana či World Trade Center v New Yorku, “Dvojčat”, jež se stala cílem teroristického útoku 11. září 2001. „Přijďte se pobavit, zasmát, nebo si jen zanadávat na mou výstavu koláží. Jediné, co prosím nečekejte, je umění,“ zve na výstavu sám autor. Ta začala 1. prosince a v prostorách pražského klubu Rock Café bude nainstalována až do 31. prosince 2015.

Jiří Ovčáček je vděčným tématem
Jiří Ovčáček je vděčným tématem.

Tomáš Břínek, jak zní celé jméno netypického autora TMBK, je fotograf, grafik a člen skupiny Lety Mimo a The Slots. Jeho grafiky se proslavily díky uskupení STAY ZMRD, které je spoluautorem. Skupina má na Facebooku 46 tisíc fanoušků a černý humor je pro ni slabý odvar. „Nabízíme odpady ze dna internetových žump, zhovadilé události dní všedních i nevšedních a prezentace mravně zpustlých názorů na zavrženíhodná témata,“ popisují členové STAY ZMRD svoji činnost.

Foto: Barbora Turková