Starý kraj: debut, jak se patří

0
992
Debut Starý kraj Dörte Hansenové se vydařil.

Příběh jednoho domu, dvou žen a složité doby. Román o hledání klidu a domova, překvapivý literární debut německé autorky Dörte Hansenové.

Starý kraj, románová prvotina vydaná nakladatelstvím Host, vypráví příběh Very a Anny. Vera se jako pětiletá dostala s matkou z východního Pruska do severního Německa. Starý kraj, jak se místnímu regionu říká, jim otevřel svou náruč, seč mohl, Vera se zde však nikdy necítila úplně doma. V chladném selském stavení ale s matkou našly bezpečí a matka i příjemnou náruč nového manžela. Vera tu tedy zůstala i přes trvalý pocit cizoty.

O šedesát let později u ní stejně náhle a nečekaně hledá útočiště neteř Anna s malým synkem. Annu opustil manžel, aby si užil lásky milenky, a Anna už nezvládala tlak a nespokojenost spojenou se životem na předměstí Hamburku.

Životy obou žen se spojí pod jednou střechou, která vlastně ani jedné z nich nepatří. Nespoutaná a divoká Vera a přemýšlivá Anna by si nemohly být méně podobné, a přeci je pojí společná touha po domově, porozumění, opoře a něčem, co jim téměř pořád schází…rodině. Zda-li dokážou své sny naplnit, prozradí román Starý kraj.

Dörte Hansenová napsala výjimečnou knihu, o to výjimečnější, že se jedná o její první literární počin. Křehký příběh, živoucí postavy a skvěle vykreslené charaktery nenechají čtenáře chladnými. Starý kraj je venkovský román v tom nejlepším slova smyslu. Venkov se s lidmi často nemazlil a ani život se nemazlil s hlavními hrdinkami. I v nejhorší chvíli však lze vstát a kráčet dál se vztyčenou hlavou.

Starý kraj je román, který ve vás zakoření jako staletá lípa a ještě dlouho bude vaší duši ševelit střípky příběhů.

Vydalo nakladatelství Host

http://www.hostbrno.cz/