Smola a hrušky: Jsme punkoví romantici se schizofrenií

0
2046
Slovenská kapela představila novinku Profesor lásky.

Příští rok oslaví dvacet let na hudební scéně. Slovenská parta Smola a hrušky je v Čechách oblíbená a pro své fanoušky si připravila novinku Profesor lásky, která předznamenává novou desku. Ta by měla vyjít ke konci letošního nebo na začátku příštího roku. Kromě Profesora lásky potěší kapela své příznivce ještě dalšími novinkami.

Písnička Profesor lásky je oproti vašim jiným písničkám hodně popová. Co vás přimělo změnit styl?

Může se zdát, že jsme změnili styl, ale když se podíváme do historie, na každém albu jsme vždycky měli i popovější nebo romantičtější skladby, např. Tanga, Ruža, Hit, Lovesong, Hruška apod. Stále jsme skupina, která si dělá co chce, od romantických skladeb, přes punkové vypalovačky, reggae skladby s poselstvím anebo ulítlé skladby, které jsou přes limit. My jsme takoví punkoví romantici s částečnou schizofrenií.

Budete v tomto popovém nádechu pokračovat?

Nám jde především o dobré skladby, které nás baví vymýšlet a nahrávat. Skladby, které lidi pobaví, zahřejí u srdce, vyburcují, nebo naštvou. Snažíme se bavit sebe a bavit i lidi. Nejsme kapela, která by se škatulkovala. Někomu to může vadit, ale myslím, že naši fanoušci si na to už zvykli, a právě proto nás mají rádi. My zkrátka nejsme AC/DC nebo Kabát, abychom hráli stále tu stejnou písničku jen s jiným textem, a to mám obě zmiňované skupiny rádi.

Jak vznikla tato nová písnička?

Zajímavé je, že text jsem nepsal já, ale Vlado Krausz, jeden z nejúspěšnějších slovenských textařů a zároveň můj kamarád z Tater. Bavili jsme se o vztazích, lásce a o tom, jak jsme před začátkem vztahu všichni ideální, nejlepší, nejromantičtější a bezchybní, zkrátka takoví Profesoři lásky. Po čase se ale ukáží všechny nedostatky a vyplouvá na povrch realita. Vlado mi po krátkém čase poslal text s tím, ať se na to podívám, že se mi možná bude líbit. Mně se fakt líbil, vcítil jsem se do jeho atmosféry a za jeden večer jsem text zhudebnil. Pak už jenom následovala práce ve zkušebně, kde jsme s kapelou skladbu zaranžovali a nakonec dokončili v profi studiu.

Jaké jsou reakce od fanoušků na Profesora Lásky?

Už po čtyřech dnech od zveřejnění klipu s námi na koncertech zpívalo celé publikum, takže se písnička skvěle chytla. Na sociálních sítích a youtube.com/smolaahrusky jsou samé pozitivní komentáře, až je nám to divné, že se nenašel žádný hejtr, pár lidí to komentovalo stylem: “….mám vás rád, ale tohle mě nebaví”. Rádia nikdy žádnou naši skladbu nehrála a tuhle hrát začala. Hodně lidí přirovnává projev a typ skladby Richardovi Müllerovi, což je, když nad tím tak přemýšlím, celkem kompliment.

Vychází text z nějakých vašich zkušeností a zážitků? Někde jsem četla, že se vaše fanynka do jednoho z vás zamilovala. Stává se vám to běžně?

Ano, je to song, který je inspirován našimi zážitky, a je skutečně pravda, že hudebníci přitahují děvčata a ženy, a tak k lásce není nikdy daleko. Členové kapely mají za sebou lásky, svatby, děti, ale i rozchody nebo rozvody, to se mladým atraktivním mužům stává.

Co se týče klipu a příběhu v něm, tak je to skutečný příběh našeho kamaráda, který měl v sobotu svatbu a v pondělí už byl rozvod. Je to smutné, ale dějí se i horší věci. V našem městě se před nedávnem stalo to, že mladý policajt po desetiroční známosti z neznámých příčin ubodal den před svatbou k smrti svou budoucí nevěstu. Dále raději pokračovat nebudu, zkrátka ve vztahu, v životě, ale i na svatbě – jako je vyobrazeno v klipu Profesor lásky – se stávají různé situace.

Kdo přišel s nápadem na klip?

Klip vymyslel tým Spoko Production, při realizaci pomáhali všichni členové kapely a obraz a střih měli na starosti VLN Production.

Text psal Vlado Krausz. Spolupracujete spolu poprvé, nebo už vám psal nějaké předchozí písničky?

Vlado je můj dlouholetý kamarád a už na debutovém albu v roce 2003 napsal text na songy Paslo dievca kozy, potom skladbu Hit, Zlate Casy nebo Znamenia a pár textů jsme napsali i společně.

Je Profesor Lásky předznamenáním nové desky?

Naše nové album by mělo vyjít buď ještě letos, nebo na začátku příštího roku. Budou na něm novinky, zároveň i skladby, které vyšly v době od posledního řadového, velmi úspěšného alba Palec hore, které vyšlo už na jaře 2012. V těchto chvílích na albu intenzivně pracujeme a vybíráme skladby, které se k sobě dramaturgicky hodí. Máme rozpracovaných asi dvacet songů a kromě novinky Profesor Lásky potěšíme fanoušky ještě dalšími novými singly a klipy, které vyjdou ještě před vydáním alba, na kterém se objeví zajímaví hosté. Takže můžu říct, že nové album bude pestré, energické, barevné a plné života tak, jak se na dvacátníky sluší a patří.

Mimochodem, příští rok slavíte dvacet let, k čemuž budou určitě probíhat i nějaké oslavy. Můžete odtajnit už svoje plány na příští rok?

Na začátku roku by mělo být na světě naše nové album a od února do dubna pojedeme koncertní šňůru po celém Slovensku. Na podzim by mělo proběhnout turné v Čechách.

Rekapitulujete po těch dvaceti letech?

Rekapitulovali jsme už loni, kdy vyšla výběrovka BEST OF 1997-2015, příští rok bude ve znamení nových skladeb a nových videoklipů. Měla by vyjít kniha o skupině, film a zároveň i speciální projekty, o kterých ještě nebudeme mluvit.

Za těch dvacet let, udělali byste v kapele něco jinak? Jsou rozhodnutí, kterých litujete, nebo naopak jste rádi, že jste je udělali?

Jasně, že bychom udělali hodně věcí jinak, ale právě všem chybám vděčíme za to, že jsme tam, kde jsme. Díkybohu jsme neudělali tu největší chybu, nerozpadli jsme jsme, nerozhádali a vydrželi jsme, což je to nejdůležitější, když se chce kapela dožít devatenácti let.

Foto: archiv kapely