Jubilejní Votvírak otevřel festivalovou sezónu, zahráli Kryštof, Chinaski nebo Jaroslav Uhlíř

0
836
Kryštof uzavřeli jubilejní Votvírák.

Festival Votvírák, který se každoročně koná na letišti v Milovicích, otevřel letní festivalovou sezónu. Pro návštěvníky si letos organizátoři připravili hudební lahůdky v podobě Chinaski, UDG, Kryštof či legendárního Jaroslava Uhlíře. Oblíbený festival měl štěstí i na počasí, jediné, v čem zaostává za ostatními hudebními festivaly, je čistota.

Votvírák patří mezi nejoblíbenější a nejnavštěvovanější festivaly. Sází na ověřená hudební jména tuzemské a slovenské scény a neklade si příliš velké nároky na představení nějakých hudebních lahůdek. To po něm ani nechtějí samotní návštěvníci. Ke spokojenosti jim stačí česká klasika v podobě Kryštof, UDG, Mandrage, Voxela či Chinaski. Ono to vlastně ani nevadí, Votvírák je na českých jménech postavený a odpovídá tomu i cenová hranice. Který festival stojí v předprodeji 150 korun? To je určitě jeden z důvodů, proč se festival každým rokem těší takové návštěvnosti.

O tu nebyla nouze ani při desátém jubilejním ročníku. Festival otevřela v pátek skupina O5 a Radeček či písničkář Voxel. Sázka na jistotu je i Jaroslav Uhlíř, který se může těšit z každé odzpívané písně. Legendární Není nutno, Hajný je lesa pán, Dělání, Narozeninová nebo Nám se stalo něco překrásného miluje a hlavně zná celý národ a tomu odpovídalo i sborové zpívání. Uhlíř je na svůj věk neskutečně vitální, vtipný a současný. Ověřenou klasikou jsou i Mig 21, kteří jsou díky Jiřímu Macháčkovi pořád osobití a jedineční. Headlinerem pátečního večera byli bezesporu Chinaski, kteří pořád ještě bodují s posledním albem Rockfield. Proto zazněly písně nejen z něj, ale i osvědčené hitovky. Chinaski jsou přesto jedna z mála kapel, která dokáže tvořit hity, které převyšují staré pecky. Sborový zpěv u písniček Víno nebo Každý ráno pořád vzbuzuje husí kůži.

Druhý festivalový den nabídl další velké hudební hvězdy. Na stage se představili Mandrage, kteří v loňském roce vydali skvělou desku Potmě jsou všechny kočky černý. Jako na většině festivalech, i na Votvíráku fanoušci moc neznali nové desky a ani Mandrage nebyli výjimka. Publikum stále jede hit Šrouby a matice. Úspěch u fanoušků Votvíráku zaznamenala ale poslední deska ústecké skupiny UDG Emotikon. Především nedávno vydaný singl Atomy sklidil u zaplněného milovického letiště úspěch. Lidí tleskali UDG i za jejich klasickou festivalovou show, kterou opět uzavíral megahit Hvězdář, který je pro ústecké hochy tak trochu danajským darem.

Největší hvězda ale přišla až večer. Kryštof se vezou na neskutečné vlně úspěchu, kterou odstartovala jejich poslední deska Srdcebeat. U show Kryštof nechybí ani ohňostroj, barvy a trochu přibarveného veselí. Zpěvák a hlavní tvář celé skupiny, Richard Krajčo, živě komunikuje s publikem. Kryštof mají stejnou výhodu jako již zmiňovaní Chinaski. Každá píseň, kterou vypustí do světa, sklidí nadšené reakce, milionová shlédnutí na internetu a hlavně sborové zpěvy. Té se dočkal i hit Ty a já, jehož atmosféru doplnilo i samotné publikum, které svými mobilními telefony rozzářilo celé letiště.

Votvírák se ale nemusí spoléhat jen na hudební složku. V jednotlivých zónách jsou během koncertů různé soutěže a DJs, fanoušci se mohli pobavit i na atrakcích na přítomné pouti. I díky tomu je Votvírák tak moc oblíbený. Co ale z Votvíráku dělá horší festival, je hygiena a čistota. Válející se kelímky od nápojů či zbytky jídel nejsou výjimkou, a i když po areálu chodí uklízecí četa, vůbec to nestačí. Zlepšením by byly bezesporu vratné kelímky, které si člověk sice musí neustále hlídat, ale zase zaručují čistotu. To je určitě jedno velké zamyšlení pro organizátory.

Foto: Jana Šrámková