Recenze: Daniel Cole v Loutkáři přidal na krvi a ubral na realitě

0
905
Hadrový panák - Daniel Cole

Více krve, více morbidity, více obětí a méně reality. Britský autor Daniel Cole po bestselleru Hadrový panák přišel s druhým dílem, v němž se potkáváme se stejnými postavami, ale s novým příběhem.

Od příběhu Hadrového panáka uplynul více než rok, ale v obyvatelstvu Londýna jeho hrůzy doznívají dál. A to netuší, že přijde ještě něco mnohem drsnějšího. Navíc zmizel William „Wolf“ Fawkes a jeho kolegyně Emily Baxterová čelí další sérii šílených vražd. Oběti mají na hrudi navíc vyřezané slovo „Návnada“. Stejné oběti jsou navíc k nalezeny i v New Yorku a Baxterová je do něj povolána, aby společně s vyšetřovateli z FBI Damienem Rouchem a Elliot Curtovou přišli šíleným vraždám na kloub. Stopy vedou k psychiatrům, jenže i ti mají na hrudi děsivý nápis. Tentokrát slovo „Loutka“. Vražd navíc začne přibývat a je jisté, že před vyšetřovateli stojí šílený vrah, kterému je jedno, jestli zabije ženy, muže nebo děti. Hlavně, aby to viděl a mluvil o tom celý svět.

Brit Daniel Cole se dozajista shlédnul v krutých severských detektivkách, kde je obětí více než obyvatel Severu dohromady a autoři mordy popisují velmi krvavě. A čím šílenější vražda, tím lepší. Cole jde v jejich stopách a já osobně se přiznám, že mi detailní popisování vražd nevadí, ba právě naopak. Důležitý je ale samozřejmě příběh, který Loutkář v průběhu celé knihy trochu ztrácí. Začátek totiž přelousknete jedním dechem, ale čím více vražd přibývá, tím více si říkáte, že to prostě není normální. Celé se to zvrtne po jedné scéně v newyorském divadle, která nedopadne dobře pro jednoho z vyšetřovatelů. V tu chvíli se začnete ztrácet v ději a dojde vám, že to není reálné, a příběh vás přestane tolik lákat. Cole má navíc problém s počtem postav. Vzhledem k tomu, že příběh se rozmělní do dvou měst, přibude i více vyšetřovatelů, kteří se vraždy snaží rozluštit. Jakmile ale jedna z nich rozjede dějovou linku, za chvilku jí ztratí, a vy tak bojujete s další postavou, jež se ale už nadále v příběhu nevyskytuje.

A pak je tu konec, od kterého čekáte naprostou explozi a vyvrcholení. Jenže samotnému šílenému vrahovi stačí jen obyčejná výbušnina a jeden z vyšetřovatelů ho snadno dopadne. Přesto samotný zločinec má neskutečně zajímavou minulost, která je ale v příběhu málo propracovaná a je jí věnováno jen pár stránek. Poslední kapitola je jak výstřel do tmy, protože autor nerespektuje to, jak skončila předposlední kapitola a ta poslední je v příběhu úplně mimo. Zato je ale ideálně nastavená pro třetí díl.

V duchu jsem si srovnávala Hadrového panáka a Loutkáře. Škoda, že se tyto dvě knihy nemohou spojit dohromady, jednalo by se totiž opravdu o skvělou severskou krvavou detektivku. Cole výborně ovládá začátky – navnadí čtenáře odpornými vraždami, ale ke konci slábne a snaží se celý příběh zbytečně natáhnout. I Loutkář by snesl o pár stránek méně. Nicméně, třetí díl by měl vyjít příští rok a je jisté, že ti, kdo četli oba dva předchozí díly, si trojku nenechají ujít.

Foto: archiv