Rok 2015 na prknech, co znamenají svět

0
930
Romeo a Julie.

Pod pojmem divadlo se neskrývá jen “obyčejná” činohra, jak si spoustu lidí ihned vybaví. S divadlem souvisejí různé žánry, scénografie, nezávislí umělci, festivaly, recitace i hudba. O všechny tyto podoby divadla u nás v roce 2015 nebylo nouze. 

LATERNA MAGIKA UVEDLA PODIVUHODNOU CESTU JULESE VERNA

V únoru měla na Nové scéně Národního divadla světovou premiéru Podivuhodná cesta Julese Verna pod hlavičkou souboru Laterny magiky. Inscenace s prvky činohry i pohybového divadla čerpá inspiraci z románů slavného spisovatele Julese Verna, především z jeho díla Tajuplný ostrov. Představení režíroval David Drábek, a tak kromě příběhu zaujme i scéna, která je inspirována skutečným filmovým ateliérem. V roli Julese Verna můžete i v roce 2016 vidět Jiřího Zapletala a Radima Kalvodu.

PROBĚHL TŘINÁCTÝ ROČNÍK FESTIVALU MALÁ INVENTURA

Divadelní festival Malá inventura patří k akcím, které si kladou za cíl představit to nejlepší na poli nového divadla a dostat tak umělce a projekty před zraky regionálních, ale i zahraničních návštěvníků. Letos v únoru proběhl již jeho třináctý ročník. V rámci Malé inventury mohli diváci zhlédnout projekt Hičhaikum básníka a muzikanta Jana Kunzeho, ojedinělé představení Vadí nevadí v divadle Archa či GOG ve Studiu Alta, Studio Hrdinů si zase připravilo příběh herců z muzikálu s názvem Říše zvířat.

OBNOVENÝ MUZIKÁL DRACULA 

Na jaře byl znovu uveden slavný muzikál Karla Svobody v Hudebním divadle Karlín. K opětovnému nastudování Draculy pod taktovkou Filipa Renče došlo i jako vzpomínka na jeho zesnulé autory, kromě zmíněného Karla Svobody i na Richarda Hese a Zdeňka Borovce. Ačkoliv muzikál nostalgicky láká na Daniela Hůlku, ukázalo se, že Marianovi Vojtkovi sedí role mnohem víc a paradoxně díky němu stojí za to Draculu opět vidět.

BŘEZEN VE ZNAMENÍ CEN THÁLIE

Herecké ceny Thálie se udílejí už 25 let, v březnu se pořádaly ty za rok 2014. V oboru muzikál a opereta bodovalo Národní divadlo moravskoslezské a s ním Hana Fialová za roli Edith Piaf a Tomáš Savka za účinkování v muzikálu Evita. Thálii za balet a pantomimu si odnesla Tereza Podařilová za roli v představení Valmont, které uvádí Národní divadlo, v mužské kategorii uspěl Richard Ševčík, jenž září v Plzni ve hře Spartakus. V opeře zase dominovala Ivana Veberová, která v Plzni ztvárňuje Marušku v Prodané nevěstě. Aleš Briscein přesvědčil porotu ve hře Pád Arkuna z Národního divadla. Vilmě Cibulkové a Michalu Istenikovi byla předána Thálie v oboru činohra, pro Cibulkovou to je již druhá cena. Za celoživotní výkon byli oceněni Josef Zíma,  Blanka Bohdanová a Zdena Kareninová.

Cenu Thálie za celoživotní mistrovství získala Blanka Bohdanová.
Cenu Thálie za celoživotní mistrovství získala Blanka Bohdanová.

10+1 LET NA SKUTRU

Režisérská dvojice SKUTR, tedy Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, oslavila své jedenáctileté působení festivalem v pražských Jatkách78, která jím zahájila svou sezónu. SKUTŘi ve svých představeních kombinují pohyb, tanec, akrobacii, loutky, projekci, lightdesign, text a zvuk a režírují i pro přední české scény. Součástí programu byly kromě her této dvojice i hra režisérky a tanečnice Adély Laštovkové Stodolové Malá smrt. Akci doplnil i koncert, DJ set a workshop.

PRVNÍ LETNÍ DNY A SHAKESPEAROVSKÉ SLAVNOSTI

Největším lákadlem již tradičních Shakespearovských slavností, které byly zahájeny 25. června, byla premiéra tragédie Romeo a Julie s Janem Sklenářem a Terezou Voříškovou v titulních rolích od režijního tandemu SKUTR. Ten  již předminulý rok režíroval Sen noci svatojánské. Kromě Romea a Julie diváci v Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě navštívili představení Mnoho povyku pro nic, Zkrocení zlé ženy či Večer tříkrálový.

PRAŽSKÉ QUADRIENNALE MĚLO REKORDNÍ NÁVŠTĚVNOST

Letos se v Praze konala největší mezinárodní přehlídka divadla a scénografie Pražské Quadriennale. která se v české metropoli koná jednou za čtyři roky. Pestrý program PQ, na kterém se podílelo 78 zemí světa a jenž zahrnoval divadelní představení, výstavy, experimentální expozice, semináře, diskuze či prezentace, navštívilo přes 100 000 lidí. Hlavní ocenění PQ Zlatá Triga získal projekt Sjednocené Estonsko.

NÁRODNÍ DIVADLO ZAHÁJILO SVOU 133. SEZÓNU

Česká první divadelní scéna od září 2015 do června 2016 nabídne na všech svých jevištích (Národní divadlo, Státní opera, Stavovské divadlo a Nová scéna) 22 premiér. V příštím roce to bude z činohry Láska a informace, Nezvalova Manon Lescaut, úplně nová hra Jako břitva (Němcová) o životě Boženy Němcové od Lenky Lagronové či Experiment myší ráj Jiřího Havelky. Milovníci opery se mohou těšit na Popelku (La Cenerentola), Madama Butterfly nebo Elektru. Nebudou chybět ani stálice v repertoáru jako Audience u královny s Ivou Janžurovou a Sluha dvou pánů s Miroslavem Donutilem, u nichž jsou některé termíny opět dopředu beznadějně vyprodány.

Foto: Pavel Mára a ihned.cz