5 literárních akcí, které stojí za to do konce léta navštívit

0
1373
Součástí CONiáše bude i představení knihy Pelyněk Daniela Tučky.

Ačkoliv se počet literárních akcí napříč celou republikou rozrůstá, příležitostí k oficiálnějším setkáním zájemců o literaturu je stále jako šafránu. Pořádný literární festival či jiná událost větších rozměrů u nás bohužel chybí (převážně prodejní veletrh Svět knihy pomineme). Přesto se však najdou akce, které stojí za zmínku, a ještě je všechny stihnete navštívit do konce astronomického léta.


1) MRTVÁ ŠELMA ANEB ČESKÁ DETEKTIVKA ŽIJE
Ústřední knihovna v Praze, oddělení pro děti a mládež, 25. 8. 2015, 18:00, vstupné zdarma

Ústřední knihovna hostí setkání s inspirativní dvojicí autorů – Klárou Smolíkovou a Jiřím W. Procházkou, kteří spolupracovali na detektivní sérii Souřadnice zločinu z prostředí galerií a muzeí. Toto spojení zavedených autorů je o to zajímavější, že Smolíková se prosadila v oblasti populárně naučné a dětské literatury, Procházka zase ve sci-fi a fantasy. První díl jejich detektivní série, který vyšel na jaře tohoto roku, pojmenovali Mrtvá šelma. Děj se odehrává v táborském muzeu a autorská dvojice nyní již intenzivně pracuje na Stříbrné iniciále, která čtenáře přenese do Kutné Hory. Pořadatelé tak lákají na literární procházku po dvou českých městech i veselé historky o tom, kde nejlépe schovat mrtvolu, a hrůzostrašné vyprávění o tom, jak se píše ve dvou.

selma

2) ORTENOVA KUTNÁ HORA
různá místa v Kutné Hoře, 4. 9.–6. 9. 2015, vstupné 200 Kč, studenti a senioři 150 Kč

Kulturní festival Ortenova Kutná Hora spojený se soutěží mladých básníků probíhá tradičně vždy v první polovině září, první ročník se konal v roce 1993. Sleduje tři základní cíle – propagaci díla kutnohorského rodáka Jiřího Ortena, obohacení kulturního a společenského života města a setkání širokého okruhu přátel Kutné Hory. Programem festivalu bude vyhlášení výsledků XXII. ročníku soutěže mladých básníků Ortenova Kutná Hora, klubový večer mladých básníků, který režíruje Jan Těsnohlídek, divadelní vystoupení či jazzový koncert. Kompletní program a výpis zapojených hutnohorských objektů a institucí naleznete zde.3) KŘEST KNIHY AUTOPSIE JURAJE HERZE
Palác knih Luxor na Václavském náměstí v Praze, 9.  9. 2015, 17:00, vstup zdarma

Vydavatelství Mladá fronta a divize Knihy vydávají jedinou autorizovanou biografii významného českého režiséra Juraje Herze s názvem Autopsie (pitva režiséra). Kniha je zároveň otevřenou výpovědí o posledních pěti dekádách československé a později české kinematografie i svědectvím o podmínkách, ve kterých žili a tvořili čeští a slovenští filmaři a divadelníci druhé poloviny dvacátého století.

4) FESTIVAL AUTORSKÉHO ČTENÍ VE VLAKU
Praha plus pražská příměstská doprava, 14. 9.–18. 9. 2015, vstupné – jízdenka na vlak

Loňský ročník festivalu ukázal, že jízda vlakem a dobrá četba nejsou žádné přežitky minulých století a že k sobě nerozlučně patří. A tak pořadatelé i letos oslovili české spisovatele, aby cestujícím zpříjemnili cestu svým vypravěčským, básnickým nebo humoristickým uměním. Pro autorské čtení budou jako minulý rok vyhrazeny prostřední oddíly (horní patro, 2. třída) ve vlacích typu CityElefant, vybrané spoje i oddíly budou výrazně označené. Úryvky z knih přečte například Jáchym Topol, Halina Pawlowská, Emil Hakl, Irena Dousková, Radka Třeštíková či Michal Viewegh. Součástí akce je i autogramiáda spisovatelů a literární jarmark, které se budou konat 17. září v historické budově Hlavního nádraží v Praze. Více informací na www.ctenivevlaku.cz.

I letos proběhne Čtení ve vlaku.
I letos proběhne Čtení ve vlaku.

4) CONIÁŠ 2015: POD PAROU
Ústřední knihovna v Praze, 19. 9. 2015 , 10:00, vstupné zdarma

Městská knihovna v Praze na podzim přichází s již tradiční akcí CONiáš, na které se sdružují příznivci science fiction a fantasy. Devizou devátého setkání bude steampunk, žánr zaměřený na technologický rozvoj v období páry. V předvečer CONiáše proběhne ve Stromovce také tříhodinový steampunkový piknik, na kterém se zájemci mohou vyfotit s parním válcem ČKD Mamut či pojízdnou knihovnou Oskar, následovat bude promítání v Planetáriu hl. m. Prahy. Program samotného CONiáše bude doplněn, proto sledujte průběžně událost na facebooku.

Foto: archiv Daniela Tučky, Městské knihovny v Praze a Festivalu Čtení ve vlaku