Nominace na Cenu Jiřího Ortena a Magnesii Literu jsou částečně známy. Šanci získat obě ocenění má Alžběta Michalová

0
9453
Foto: FB Magnesia Litera

Počátek března patří literárním cenám. Zatímco ta nejsledovanější, Magnesia litera, oznámila 10. března finální nominace, Svaz českých knihkupců a nakladatelů zveřejnil jména, která byla nominována veřejností na Cenu Jiřího Ortena, jež je udělována mladým spisovatelkám a spisovatelům do 30 let. Seznam čítající 26 jmen se nejpozději měsíc před konáním veletrhu Svět knihy omezí jen na tři autory a jejich tituly. Pokud se mezi tři nejlepší díla dostane i Zřetelně nevyprávíš Alžběty Michalové, bude mít velkou šanci získat ceny obě.

Cena Jiřího Ortena se uděluje od roku 1987 a v seznamu jejích laureátů nalezneme dnes již zavedená jména české literatury – Terezu Boučkovou, Michala Viewegha či Petru Hůlovou. Tuto prestižní literární cenu uděluje Svaz českých knihkupců a nakladatelů mladému autorovi prozaického či básnického díla, napsaného v českém jazyce, jemuž v době vydání díla nebylo více než třicet let. Autory a tituly mohou do soutěže o udělení Ceny Jiřího Ortena nominovat kromě členů poroty buď nakladatelé, kteří dané dílo vydali, nebo veřejné knihovny, redakce deníků a časopisů, rozhlasové a televizní stanice a instituce zabývající se podporou literatury a jejím šířením. Podmínkou nominace je knižní vydání díla během roku 2014. Vítěze pak vybere odborná porota. Za vítěze minulého ročníku vybrala na květnovém veletrhu Svět knihy v Praze, kde se bude vyhlašovat i letošní vítěz, Ondřeje Hanuse a jeho sbírku sonetů s názvem Výjevy.

Ondřej Hanus, Foto FB Ceny Jiřího Ortena
Ondřej Hanus. Foto FB Ceny Jiřího Ortena

Veřejnost letos nominovala 26 titulů velkých i malých nakladatelství. Zatraktivnit cenu pro média i širší čtenářské obce by mohlo jméno hudebnice a spisovatelky Natálie Kocábové, které v minulém roce vyšel z části autobiografický román Tohle byl můj pokoj. Vzhledem k nominaci na cenu Magnesia Litera v kategorii DILIA Litera pro objev roku je však velkou favoritkou na vítěze Alžběta Michalová, která debutovala básnickou sbírkou Zřetelně nevyprávíš. Kniha vyšla až po 5 letech od napsání v nakladatelství FRA, do té doby stihla mladá spisovatelka nastoupit na JAMU a účastnila se například autorských čtení po boku Jáchyma Topola. Celý seznam přihlášených titulů na Cenu Jiřího Ortena najdete zde.

Alžběta Michalová. Foto: FB Alžběty Michalové
Alžběta Michalová. Foto: FB Alžběty Michalové

Cena Magnesia Litera, která se zaměřuje nejen na ocenění kvalitní beletrie, ale i na překladatelské a nakladatelské počiny a vědecké a teoretické práce v oblasti literatury, oznámila definitivní podobu nominací 10. března v Knihovně Václava Havla. Z 349 přihlášených titulů bylo vybráno 24 děl v 7 kategorií. Zvolená díla budou představena na autorských čtení v Knihovně Václava Havla, vstup na akce bude volný. Vítězové budou vyhlášeni 14. dubna a přímý přenos z předávání přinese ČT art.

V Liteře za prózu se dle očekávání objevila kniha Básník. Román o Ivanu Blatném Martina Reinera, která má na kontě již dvě ceny – Cenu Josefa Škvoreckého a anketu Kniha roku Lidových novin. Literu za poezii získá buď Michal Maršálek za Černá bere, Olga Stehlíková za Týdny či nakladatelství Dauphin, pod kterým obě díla vyšla, uzme cenu nezávislé nakladatelství Perplex, jehož autor Dan Jedlička byl v kategorii nominován za sbírku básní Sbohem malé nic. Objevem roku se stane Alice Horáčková za knihu o beatnici Vladimíře Čerepkové, Matěj Hořava s meditativní prózou Pálenka, nebo již zmíněná Alžběta Michalová za Zřetelně nevyprávíš.

Martin Reiner. Foto: Salik Sláma
Martin Reiner. Foto: Salik Sláma

Kompletní nominace na cenu Magnesia Litera (zdroj: idnes.cz)

Litera za prózu

Václav Kahuda: Vítr, tma, přítomnost (Druhé město)
Hana Lundiaková: IMAGO Ty trubko! (Kniha Zlín)
Petr Pazdera Payne: Předběžná ohledání (Cherm)
Martin Reiner: Básník. Román o Ivanu Blatném (Torst)
Milena Slavická: Hagibor (Torst)
Petr Stančík: Mlýn na mumie (Druhé město)

Litera za poezii
Dan Jedlička: Sbohem malé nic (Perplex)
Olga Stehlíková: Týdny (Dauphin)
Michal Maršálek: Černá bere (Dauphin)

Litera za knihu pro děti a mládež
Ondřej Horák, Jiří Franta: Proč obrazy nepotřebují názvy (Labyrint)
Vratislav Maňák: Muž z hodin (Albatros)
Marka Míková: Škvíry (Argo)

Litera za literaturu faktu
Bohumil Doležal: Události (Revolver revue)
Zdeněk Hojda a kol.: Heřman Jakub Černín na cestě za Alpy a Pyreneje (NLN/NG)
Pavel Janoušek: Ten, který byl. Vladimír Macura mezi literaturou, vědou a hrou (Academia)

Litera za nakladatelský čin
Jan Dvořák, Robert Hédervári: Kamil Lhoták a kniha (Vltavín)
Tomáš Prokůpek, Pavel Kořínek a kol.: Dějiny československého komiksu 20. století (Akropolis)
Eva Semotamová a kol.: Akademický atlas českých dějin (Academia)

Litera za překladovou knihu
Phillipe Claudel: Brodeckova zpráva (z francouzštiny přeložila Kateřina Vinšová,
Paseka)
Roy Jacobsen: Ostrov (z norštiny přeložila Jarka Vrbová, Pistorius & Olšanská)
Shel Silverstein: Jen jestli si nevymejšlíš (z angličtiny přeložili Lukáš Novák, Stanislav Rubáš a Zuzana Šťastná, Albatros)

DILIA Litera pro objev roku
Alice Horáčková: Vladimíra Čerepková – Beatnická femme fatale (Argo)
Matěj Hořava: Pálenka (Host)
Alžběta Michalová: Zřetelně nevyprávíš (fra)