První den Rock for People byl ve znamení šílenství na Royal Republic

0
1110
Royal Republic neměli v neděli na Rock for People konkurenci.

Letošní ročník festivalu Rock for People má za sebou první den a s ním tak koncerty Royal Republic a Skillet, ale i Bazzookas či Mydy Rabycad. První jmenovaní zahráli na festivalu už před třemi lety. I to byl jeden z důvodů, proč přilákali davy. Ty se navíc chovaly tak šíleně, jak se na pořádný rock’n’roll sluší a patří.

Pořadatelům letošního ročníku se zatím vše daří – kempy jsou skoro vyprodané, počasí takřka ukázkové a sázka na nové i prověřené kapely zdá se, vychází. Co přinesl první festivalový den?

Program na Staropramen stagi zahájili ve čtyři hodiny odpoledne Paceshifters, kteří měli výhodu nazvučení s velkým předstihem, a tak o zvukové stránce koncertu nebyl pochyb už před jeho zahájením. Paceshifters se na RfP už ukázali v roce 2014. Noise rockové trio předvedlo výborný koncert, na nic si nehrálo a na RfP svůj úkol splnilo – zvládlo rozehřát návštěvníky a připravit je na hlavní hvězdy festivalu. Je jen otázkou času, kdy se na ně vyšplhají i oni a vyslouží si důstojnější hrací dobu.

Paceshifters.
Paceshifters.

Na Paceshifters navázali na Rock for People prověření ska punkeři Bazzookas. Jejich show lze přirovnat k rozskotačené ska party, kterou ještě okořenila žádost o ruku. Tančilo se i v Šapitó stagi, kterou odpoledne ovládl klasický swing v podání mladého Tanečního orchestru Ježkovy Stopy, který vznikl teprve před třemi lety. Dvanáctičlenný soubor doplňují “sestry Ježkovy”, trio zpěvaček stylizovaných do třicátých let. Zpěvák a trumpetista Jan Veverka bavil přítomné, mezi které patřili mladí lidé i senioři, nenuceným humorem a vše celkově fungovalo na jedničku. Šapitó stage obecně si nemohla na návštěvnost stěžovat, své o tom ví třeba electroswingoví Mydy Rabycad. Také Hard Rock Café stage byla narvaná k prasknutí už od první kapely, na druhé I Love You Honey Bunny už se nešlo do hangáru dostat. Kdo si je kvůli tomu nechal ujít, může tyto tuzemské indie rockery vidět na festivalu ještě dnes v Live jukeboxu v 18:10.

20160703_153501
Taneční orchestr Ježkovy Stopy.

Jednomu z headlinerů, Royal Republic, patřila večerní Staropramen stage. Mnozí, kteří mají srovnání s koncertem kapely na Rock for People před třemi lety nebo dokonce s tím v titerném prostoru strahovské 007 v roce 2011, se těšili, zda Royal Republic svou show posunou ještě dál. ,,Doufám, že budou víc hrát, než mluvit,” narážel jeden z fanoušků na frontmanovy přílišné průpovídky během koncertu. Adam Grahn ho však vyslyšel jen napůl a vystoupení své kapely prokládal různými historkami, nechyběla ani zmínka o rumbletonu, což je alkoholová hra, kterou Royal Republic právě na Festivalparku v Hradci vymysleli. Švédi však bavili především svým, jakkoli neinventivním, rock’n’rollem a to už doslova od první vteřiny, kdy se dav pod pódiem divoce roztancoval. Jeho řádění se vlivem písní jako Underwear či Everybody Wants to be an Astronaut stupňovalo natolik, až se proměnil v jeden velký kotel. Ojedinělá podívaná, kterou nenarušil náhlý déšť a už vůbec ji nepřebili očekávaní Skillet. Royal Republic stihli i autogramiádu a dokonce vyšli mezi fanoušky, s kterými si zahráli ping-pong. Není tedy žádným překvapením, že i organizátorům se s kapelou pracovalo skvěle.

Skillet.
Skillet.

Čtvrt hodiny před devátou na Rock for People stage zahájili svůj klasický set Skillet, zahájený hitem Whispers in the Dark a ukončený singlem Rebirthing. Skillet aktuálně pracují na novém albu, z nějž nabídli aspoň ochutnávku v podobě písně Back from the Dead. Jakkoliv novinka oživila vystoupení kapely, text “b-b-b-b-b-back-back-back” bude zkrátka vždycky znít jako “Pápápápapápápapá” a pokus o stadiónový refrén tak vyzní přinejlepším úsměvně. Celému koncertu sice zdánlivě nechybělo nic včetně klišoidních vyvolávaček a chvály hlavního města, celkový dojem byl však prchlavý jako déšť, který se nad Festivalpark snesl před začátkem jejich vystoupení.

J!Scream
J!Scream.

Překvapením byly i malé stage, kolem kterých návštěvníci spíš jen procházejí a cíleně na ně zabloudí málokdo. Na Symbio + stagi se blýskl písničkář Mirek Kemel zejména svou písní o Šípence růžové (ne, to není překlep), lidi na REC.stage zas rozproudili rock’n’rolloví J!Scream, kteří si na festivalu zahráli díky vítězství v soutěži s Čistým festivalem.

Rock for People pokračuje dnes druhým dnem, vystoupí například Bullet for My Valentine, Five Finger Death Punch nebo The Offspring.

Foto: Petr Klapper a Šárka Blahoňovská