Hudební ceny za rok 2015: Kdo se bude ucházet o Grammy a Apollo?

0
972
Ceny Apollo 2015

Konec roku je ve znamení bilancování a v hledání toho nejlepšího za uplynulých dvanáct měsíců. My pro vás tak máme souhrn nominaci na dvě hudební ceny. Grammy, nejdůležitější světové ceny, ovládl rapper Kendrick Lamar a zpěvačka Taylor Swift. České ceny Apollo jsou ceny hudební kritiky a letos na ně bylo nominováno celkem sedm umělců.

Ceny Grammy se udělují od roku 1958, v současnosti ve 110 kategoriích napříč hudebními žánry. Právem se proto označují za nejdůležitější hudební ceny a jsou ekvivalentem k filmovým cenám Oscar. Letošní nominace ovládl rapper Kendrick Lamar, který má šanci získat prestižní ocenění hned v 11 kategoriích. V závěsu je se sedmi nominacemi zpěvačka Taylor Swift. Ta je oceněná především za své album 1989. To vyšlo už na konci předchozího roku. Kvůli pravidlům se ale nedostalo do minulých nominací. Letos potkal stejný osud zpěvačku Adele a její album 25. Sedm nominací získal také interpret vystupující pod pseudonymem The Weeknd. Ten je, stejně jako Kendrick Lamar a Taylor Swift, nominován mimo jiné v hlavních kategoriích píseň roku, album roku a nahrávka roku. Doplní je ještě anglický zpěvák Ed Sheeran. Ceny se budou udělovat v Los Angeles 15. února 2016.

Nominace oznámily i ceny české hudební kritiky Apollo. Zakladatelé, hudební publicisté Marek Gregor, Tomáš Tenkrát a Pavel Kučera, chtějí pomocí cen, které se předávají od roku 2011, “zvýšit povědomí o kvalitní české populární hudbě a zároveň finančně odměnit ty interprety, kteří si odměnu opravdu zaslouží.”  Cena se uděluje pouze v jedné kategorii, a to v kategorii Album roku. Letos se do nominací dostal opravdu pestrý žebříček interpretů. Mezi nominované se dostal Boy Wonder & The Teen Sensations a album Radical Karaoke, které autor popisuje jako “pomník rock´n´rollovýmu neumětelství, přehnaný glamový pompéznosti a absolutnímu kýči současnýho punku, kterej má tu drzost se ještě brát vážně.” I třetí album Kontakt skupiny Kittchen se dostalo do letošních nominací. Tematicky se deska točí okolo lásky a atomových bomb. Úspěch zaznamenal i debut Home zpěvačky Kláry Vytiskové. ,,Celé album je složeno doma v obýváku, prodiskutováno v kuchyni u jídelního stolu, prosněné v ložnici a částečně nahráno v koupelně,” přibližuje zpěvačka, na jejímž albu hostuje i její sestra Edna Green.

O prestižní cenu zabojuje i David Koller s deskou ČeskosLOVEnsko. Láska, vztahy, rychlá jízda autem, politika, tvrdé kytary, silné refrény a výrazná rytmika. K tomu Stingův producent Kipper Eldridge či spolupracovník Depeche Mode Steven Lyon a je vystaráno. Hudební uskupení Květy bojovalo o Apollo už v roce 2012 s nahrávkou Bílé včely. Letos se dostalo do nominací s desku Miláček slunce, které je opět naplněno originálními 12 písněmi. Čtyři roky po Ležaté osmičce vydala skupina Tata Bojs desku A/B, kterou na podzim představila i na stejnojmenné tour. Skupina desku označuje za popové album, kde se ve velké míře odrážejí vlivy 80. let. Posledním nominovaným je uskupení Please The Trees a deska Carp. Jedná se o čtvrté album, které je ojedinělé svou syrovostí, neučesaností a spontánností. Desku skupina nahrála za pouhé dva dny v Deitroitu. O vítězi rozhodne úzká porota složená především z hudebních publicistů.

Foto: archiv cen Apollo 2015