Má vlast, World Press Photo a jiná podzimní lákadla pražských výstav

0
1299
Václav Radimský - Cesta lesem, olej na plátně. Foto: kulturanahrade.cz

České luhy a háje přenesené na plátno, monumentální scan jeskyně, operní kostýmy, realita v hledáčku fotoaparátu a vynálezy nejoblíbenější tuzemské fiktivní postavy. Přinášíme výběr pěti nově zahájených pražských výstav rozličného zaměření, které mohou posloužit jako cíl vaší příští procházky hlavním městem či jen jako útočiště před podzimní nudou a sychravým počasím.

1) Má vlast – Pocta české krajinomalbě

Jízdárna Pražského hradu, 4. září 2015 – 1. listopadu 2015, 10:00 – 18:00

Iniciátorem této výstavy je spolek výtvarných umělců Mánes, který láká na nejlepší krajinomalby vzniklé v průběhu 18. a 21. století. Konkrétně se jedná o 450 obrazů a přibližně 150 chronologicky seřazených kreseb ze sbírky Pražského hradu a jiných institucí. Dle předsedy spolku Ivana Exnera jde o rozsáhlou a kvalitní expozici, kterou lze srovnávat pouze s výstavou, která byla před 32 lety uspořádána akademickým malířem Jiřím Kotalíkem.

Otakar Lebeda, Rybník Malý Dubovec, olej na plátně, Karlštejnská a.s.
Otakar Lebeda, Rybník Malý Dubovec, olej na plátně. Foto: kulturanahrade.cz

2) Federico Díaz / Eccentric Gravity
Královská zahrada Pražského hradu, 9. září 2015 – 31. říjen 2015, 10:00 – 18:00

Federico Díaz je argentinský vizuální umělec, který je označován za “dobyvatele a badatele vazeb mezi uměním a jeho společensko-vědeckým kontextem”. Pražský hrad bude v září a říjnu hostit jeho komplexní dílo Eccentric Gravity, které nabídne různé umělecké techniky od tušové malby k sochám a interaktivním instalacím. Součástí expozice bude premiéra monumentálního autentického scanu jeskyně v doprovodu profesionálního olympijského vzpěrače.

Fluid F1, 2006, tušová malba, rýžový papír, inkoust, objekt, rapid prototyping. Foto: kulturanahrade.cz
Fluid F1, 2006, tušová malba, rýžový papír, inkoust, objekt, rapid prototyping. Foto: kulturanahrade.cz

3) Výstava operních kostýmů Jarmily Novotné v Praze
Obecní dům v Praze, 9. září 2015 – 4. leden 2016, 10:00 – 19:00

Ačkoliv se to na první pohled nezdá, výstavy různých kostýmů jsou u nás velmi oblíbené; vzpomeňme například na výstavu pohádkových kostýmů v Obecním domě. Právě tam probíhá od 9. září expozice kostýmů Jarmily Novotné, osobnosti světové operní scény minulého století. Výstava je součástí 4. ročníku festivalu Jarmily Novotné, který připravuje Zámek Liteň. K vidění budou kostýmy, které si diva nechala šít pro roli Prodané nevěsty či Violetty a v kterých zazářila mimo jiné i na jevišti Metropolitní opery. V souvislosti s festivalem vychází 17. září i monografie Baronka v opeře, jež byla na zahájení výstavy pokřtěna.

Z výstavy operních kostýmů Jarmily Novotné. Foto: Jan Branč
Z výstavy operních kostýmů Jarmily Novotné. Foto: Jan Branč

4) World Press Photo 2015
Výstavní prostor Karolina, 11. září 2015 – 4. říjen 2015, 10:00 – 18:00

Česká republika se může pyšnit nejvýznamnější a nejprestižnější výstavou novinářské fotografie na světě. Do 4. října si mohou návštěvníci Karolina připomenout zásadní události minulého roku na 145 vítězných fotografiích oceněných mezinárodní porotou, v jejímž čele zasedla obrazová editorka The New York Times, Michele McNally. K vidění budou i fotografie tureckého fotografa Bulenta Kilice, jenž za své snímky obdržel Cenu Prahy 2015, kterou mu udělil místopředseda Senátu PČR Přemysl Sobotka.

Syrská Kurdka spolu se svou dcerou čeká co bude dál v blízkosti syrské hranice u města Suruc v provincii Sanliurfa ležící na jihovýchodě země poté, co překročila hranice mezi Sýrií a Tureckem.  Foto: Bulent Kilic, FP Photo
Syrská Kurdka spolu se svou dcerou čeká co bude dál v blízkosti syrské hranice u města Suruc v provincii Sanliurfa ležící na jihovýchodě země poté, co překročila hranice mezi Sýrií a Tureckem. Foto: Bulent Kilic, AFP Photo

5) Jára Cimrman Světoběžník a kresby Jaroslava Weigela
Palác YMCA, 24. září 2015 – 10. listopad 2015, 8:00 – 21:00

Největší Čech, největší génius, největší myslitel světa nebo jen nejoblíbenější česká fiktivní postava. To jsou přídomky Járy Cimrmana. Divadlo Járy Cimrmana ve spolupráci s Divadelní agenturou ECHO připravily v paláci YMCA unikátní výstavu pro všechny cimrmanovce, na které se objeví exponáty spojené s cestovatelstvím Járy Cimrmana s popisky Zdeňka Svěráka. Pomyslnou druhou částí pak budou plakáty a grafiky Jaroslava Weigela, jehož tvorba a osobnost byly s Divadlem Járy Cimrmana neodmyslitelně spjaty.

Nákres Cimrmanova parního invalidního vozíku. Foto: palacymca.cz
Nákres Cimrmanova parního invalidního vozíku. Foto: palacymca.cz