Ondřej Sokol v Celebritách ukazuje, jak má vypadat správná stand-up comedy

0
6387
Ondřej Sokol ve své one man show Celebrity ve Studiu DVA.

Ondřej Sokol na podzim minulého roku přinesl do Čech divadelní formát, který se tu příliš nepěstuje. Řeč je o stand-up comedy, kdy na jevišti stojí herec-vypravěč a snaží se diváky po celý večer bavit různými historkami. Sokol si představení s názvem Celebrity sám napsal, zrežíroval a je jeho jediným účinkujícím. Spojil tak dohromady profese, které ho poslední roky provázejí.

Premiéra stand-up comedy Celebrity proběhla 13. října 2015 v pražském divadle Studio DVA, se kterým Ondřej Sokol spolupracuje od roku 2010. Podílel se mimo jiné na muzikálu Evita, který režíroval a objevil se v něm v alternaci role prezidenta Peróna. Celebrity jsou však jeho autorským projektem, který si dal za cíl uvést stand-up v takové podobě, v jaké je známá v Americe. U nás má sice tradici komedie Na stojáka, která představuje sled krátkých uzavřených historek různých herců, Sokolův model však počítá jen s ním samotným a s příběhy, které budou každé představení stejné, jen se budou občas lišit podle reakce diváků. Premiéru navíc doprovázel slib, že fanoušci Partičky, resp. La Party, nebudou zklamáni. A podařilo se. Tři měsíce od prvního představení nejsou zcela zaplněné jen poslední řady divadla.

A proč zrovna název Celebrity? Sokol totiž sází na zvědavost návštěvníků zjistit pikantnosti z jejich světa, do kterého můžeme díky autorovi nahlédnout. Ten si však některé historky poupravil tak, aby nebylo zcela jasné, o kom je řeč. Diváci nepřijdou ani o příběhy ze života samotného Sokola, které ve výsledku předčí ty ostatní co do neuvěřitelnosti a vtipu.

Ondřej Sokol a jeho nástup v americkém stylu.
Ondřej Sokol a jeho nástup v americkém stylu.

Show samotná čerpá z obrovské výhody, kterou je gradace. Sokol Celebrity napsal tak, že intenzita vyprávění stoupá a vrcholem je tak konec představení, kdy uběhne hodina a 20 minut. Ze začátku vám toho herec totiž moc neřekne. Mnozí si možná budou muset zvyknout na jeho projev, který je odlišný od Partičky i civilního života. Sokol se totiž snaží mluvit klidně, tiše, trpělivě vysvětluje, co je to stand-up a že si pro jistotu připravil malý tahák, do kterého bude občas nakukovat a z kterého se vyklube papír asi tak formátu A3. Stand-up jednou za 20 minut obzvláštní “speciální divadelní trik”, a tak se stane, že pointu historky se sál dozví až po skromné smršti blyštivých konfet. Obsah historek tu není vzhledem ke spoilerům vhodné ventilovat, avšak můžeme prozradit, že se majitelé vstupenek na nadcházející představení mohou těšit například na Sokolovy zážitky z moderování v Ostravě či z nemocnice, které jsou obzvlášť pikantní.

Celebrity za to zkrátka stojí z několika důvodů. Ojedinělé propojení Sokola režiséra, scénáristy, herce a baviče, korespondující prostředí Studia DVA a skoro hodina a půl bez přestávky plná osobitého humoru dělá z Celebrit formát, který má velkou šanci se u nás konečně pořádně uchytit. Zpozornět by však měli ti, kteří si zakoupili lístky na reprízy 11.2. a 17. 3. 2016, protože se z provozních důvodů ruší. Více na studiodva.cz

 Foto: Václav Beran, divadlo Studio DVA