Příští týden začíná La Película, festival španělských filmů. Zahájí ho Julio Medem a jeho snímek Ma Ma

0
1010
Festival španělských filmů La Película proběhne v Praze, Brně, Hradci Králové a Ostravě.

Jeden z nejvýraznějších současných španělských filmařů Julio Medem bude 16. února 2016 hostem slavnostního zahájení festivalu španělských filmů La Película v pražském kině Světozor. Přijede osobně uvést českou premiéru svého snímku Ma Ma, v němž ztvárnila hlavní roli držitelka Oscara Penélope Cruz. Kromě Medemova posledního filmu budou mít diváci možnost zhlédnout v rámci programu i jeho starší tituly Sex a Lucía a Zrzavá veverka.

Další českou premiérou, kterou La Película uvede, bude aktuální snímek z dílny legendárního Carlose Saury. Španělský filmový klasik, který letos oslaví 84. narozeniny, se tentokrát zaměřil na bohatý argentinský folklor. Ve filmu Argentina ztvárnil především tango ve všech jeho podobách.

Španělská kinematografie je známá také filmy o dětech reflektující neutěšenou sociální situaci. To je i případ Hrdinů zla, jejichž “přátelství” je založeno na násilí, alkoholu a drogách. Snímek Zanic debutujícího režiséra Daniela Guzmána zase vypráví o chlapci, který si po útěku z domova na ulici vytvořil vlastní rodinu. Depresivní příběh ze současného Španělska přinese film Krásné mládí Jaime Rosalese a naopak crazy komedii ze zákulisí televizního natáčení silvestrovského pořadu se dočkáme v Mojí velké noci od provokativního režiséra Álexe de Iglesia.

Z filmu Moje velká noc (Mi gran noche).
Z filmu Moje velká noc (Mi gran noche).

Zvláštní pozornost věnovala dramaturgie baskické produkci, která v poslední době sbírá ocenění na světových filmových festivalech. Psychologické drama Loreak je netradičním příběhem o osamělosti, který je postaven na výrazných hereckých výkonech a na svém kontě už má řadu ocenění. Do prostředí baskického venkova zavede návštěvníky intimní drama Babička, do atmosféry vzestupu a pádu tradičního baskického sportu v USA zase dokument Jai Alai Blues. Z dokumentární tvorby se mohou diváci těšit i na Sladké Španělsko, střihový dokument, který skrze ukázky z talk show Jesúse Quintera vykresluje méně známý obraz španělské společnosti.

Své zastoupení na La Películe bude mít i Latinská Amerika. Na mrazivé španělské horory naváže mexický film Vrátili se… Z trochu jiného soudku je chilská dokumentární esej Perleťový knoflík. ,,Obrazově i myšlenkově naprosto úchvatný film. Jedná se bezesporu o jeden z nejkrásnějších filmů minulého roku,” nabízí svůj tip dramaturg festivalu David Čeněk. Latinskoamerickou produkci budou na festivalu reprezentovat i vizuálně působivý snímek Soumrak a psychologické drama V krvi. Program nabídne i jednu perličku, první kubánské sci-fi Omega 3.

Kubánské sci-fi Omega 3.
Kubánské sci-fi Omega 3.

Festival La Película se uskuteční od 16. do 21. února v pražském kině Světozor a pořádají ho Velvyslanectví Španělska v Praze, Institut Cervantes a kino Světozor. Od 18. února do 21. února budou španělsky mluvené filmy k vidění v brněnském kině Scala, mezi 25. a 27. únorem se přehlídka bude konat v kině Central v Hradci Králové a závěr festivalu bude od 1. do 3. března patřit ostravskému Minikinu. Vstupenky jsou k dispozici na webových stránkách jednotlivých kin. Více informací naleznete na www.lapelicula.cz.

Foto: archiv filmů