Videoklipy a tuzemské hudební novinky pro letošní jaro

0
1288
Jeleni ukončili své tour vyprodaným koncertem v Lucerně.

S pomalým nástupem jara a nadcházejících turné přicházejí hudební skupiny s videoklipy, aby na ně jejich fanoušci během zimních měsíců nezapomněli. S novými videoklipy přišli Chinaski, Lake Malawi nebo Xindl X, novinky jsou ale i u skupin Slza či Jelen. Co všechno se tedy děje v hudebních vodách?

Chinaski

Chinaski představili fanouškům poetický klip o lásce na písničku Slovenský klín, která vznikla podle námětu zesnulého člena kapely Pavla Grohmana a která patří u posluchačů mezi nejoblíbenější skladby z posledního alba Rockfield. Režie se ujal Tomáš Krejčí a rozehrál v něm něžný příběh lásky cínového vojáčka a baletky. Režisér spolupracoval s kapelou už při natáčení dětských televizních pořadů a když se ho jeho dcera zeptala, zda nechce s Chinaski natočit videoklip, režisér kapelu s nadšením oslovil. Klip pojednává o lásce baletky z hrací skříňky a cínového vojáčka, do kterého byl osloven herec Marek Němec. „Líbí se mi, že klip nejde po prvním plánu, že to není jen Československo. Láska těch dvou postaviček mi přijde velice poetická a romantická. Je to mnohem lepší než ukazovat Prahu a Bratislavu. Písnička je sice československá, ale je konec konců hlavně o lásce,“ vysvětluje frontman Michal Malátný. Chinaski se nyní rozloučí během pěti koncertů se svým aktuálním albem Rockfield. To přineslo hity, jako Víno, Každé ráno, Láska a hvězdy nebo právě Slovenský klín, tři nominace na Anděly a zisk sošky za Nejlepší skupinu. Fanoušci budou mít tak poslední možnost vidět skupinu na samostatných koncertech, od podzimu plánují Chinaski pauzu.

Lake Malawi

O slovo se hlasí i Lake Malawi s písničkou a videoklipem We are making love again. Ten kapela natáčela v Kalifornii a jeho hlavní aktérkou je modelka Kristýna Schicková. ,,Chtěl bych, aby náš slunečný klip vyzařoval podobnou naději, jakou by cítil sebevrah, který se právě rozhodl neskočit a žít dál,” uvádí frontman kapely Albert Černý. Kvůli videoklipu se rozhodla kapela skladbu předělat. Intimní zážitek, který posluchači znají z desky, je pryč. ,,Původní intro nahrané na mobil jsme nepoužili a trochu jsme písničku zrychlili,” dodává zpěvák. Vokály v něm nazpívala Albertova sestra Karolína, která mimo jiné navrhla i nová kapelní trička a mikiny. Spolu s vydáním klipu kapela opět vyráží na koncertní pódia. Těšit se na ni můžeme v Brně a v Praze.

Slza

Duo Slza, která je na české scéně teprve něco málo přes rok, má za sebou nevídaný rok. Kromě vydání debutové desky Katarze a představení dvou hitů Celibát a Katarze získala i ocenění Český slavík jako Hvězda internetu a Objev roku. Kromě toho desítky koncertů a především neutuchající zájem posluchaček a posluchačů. Letošní rok odstartovala v Novém Městě na Moravě, kam se vydala původně na soustředění, ale po žádostech od fanoušků odehrála dva vyprodané koncerty. Nyní odhalila termíny svého jarního Katarze Tour 2016. To odstartuje 3. dubna v Jablonci nad Nisou a skončí 16. května ve Velkém Meziříčí. Poslední rok se Slzou zažíváme něco neskutečného. Doufali jsme, že by se naše koncerty jednou mohly vyprodávat, ale že to přijde tak brzy, to jsme vážně nečekali. Místa našeho jarního turné jsme proto volili podle nich a jedeme i do míst, kde jsme ještě nehráli. O to více se těšíme, zaznělo od Petra LexyLukáše Bundila. Slza o sobě dala vědět na podzim roku 2014, kdy slavila úspěch s písní Lhůta záruční, který se zařadil mezi nejúspěšnější videa na Youtube, kde má více než 10 milion zhlédnutí. Důležitý milník se stal pro dva mladé muzikanty ve chvíli, kdy vydali desku, která záhy po vydání získala ocenění platinová deska a její aktuální prodej přesáhl hranici 12 tísíc kusů.

Jelen

Sympatická parta Jelen okolo frontmana Jindry Poláka má za sebou dva roky v hudebních vodách. A dá se říct, že to byly velmi úspěšné roky. Kdo nezná hity jako Magdaléna, Co bylo dál?, Jelen nebo Nebe nad Prahou? Během těch dvou let absolvovala desítky koncertů, vydala dnes už platinové album Světlo ve tmě a získala cenu Anděl za Objev roku. Minulý podzim projela republikou skrz na skrz během Backstage tour společně se slovenskou zpěvačkou Símou Martausovou a zpěvačkou Kateřinou Marií Tichou. Jelen jsou představitelé kvalitní muziky, vracejí se ke kořenům, ale na koncertech srší neuvěřitelným množstvím energie. Poslední dva roky mého života s Jelenem jsou pro mě naprosto mimořádné. Podařilo se nám všem v kapele splnit si to, o čem jsme tajně snili. Hrát muziku, kterou milujeme, pro lidi, kteří to cítí a vnímají úplně stejně jako my. Máme za sebou dva nevěřitelné roky. Ten nový jsme začali ve studiu s přípravou nového alba, které by mělo vyjít v září 2016,“ zaznělo od Jindry Poláka, frontmana kapely Jelen. Skupina naslouchá svým posluchačům a na jejich žádost odehraje několik jarních koncertů, kde také představí písničky z chystané desky. Svou malou tour odstartuje 4. března ve Frýdku Místku a zakončí 27. března v Litomyšli. Ani zde nebude chybět talentovaná Kateřina Marie Tichá, která loňský rok vydala své EP Otazníky.

Jelen má za sebou nabitý rok.
Jelen má za sebou nabitý rok.

Lipo a Debbie

Rapper Lipo vydává na podzim letošního roku novou desku a v těchto dnech z ní představil pilotní singl s názvem Štěstí. Po čtyřech letech od megahitu Ležím ve tvé blízkosti, díky kterému jako první český rapper prorazil v rádiích, na něm znovu spolupracuje se zpěvačkou Debbie. Společná novinka propojuje opět Lipův cit pro pojmenování vztahových kotrmelců a výjimečný vokál zrzavé zpěvačky. I tentokrát se kromě jejich hlasů proplétají i čeština s angličtinou a emoce vyplouvají na povrch skrze silné slogany. Všichni máme zkušenost s tím, jaké to je prožívat konec velké lásky. Když jsem se pokusil zachytit tyto pocity do textu, uvědomil jsem, že sama láska si nachází často různé cesty a může existovat ve vícero formách, které jenom prostě někdy neodpovídají našim původním představám,“ říká umělec. Lipo se natají tím, že je pro něj téma lásky velké a tou největší inspirací. S postupem věku se ale v jeho písních začíná namísto smutku a deprese objevovat naděje a vnitřní rovnováha. „Důležité je umět si odpustit a nic nevzdávat. I proto je, myslím, nakonec celkové vyznění songu pozitivní. Za to jsem rád,“ dodává rapper.

Totální nasazení a Ukradený ovoce

Punkrocková skupina Totální nasazení, jež oslavila v loňském roce už 25 let na scéně, se spojila s nejdiskutovanější hudební partičkou posledních dní, která si říká Ukradený ovoce. Podobnost názvu se jménem kapely Zakázaný ovoce není náhodná. Muzikanti Pišto, Láska a Franc působili ještě na konci minulého roku právě v Zakázaném ovoci, nyní však vystupují pod vlivem interních kapelních neshod s dočasně změněným názvem, aby nedocházelo k matení fanoušků. Totální nasazení se vrací na klubová pódia v plné síle a kluci svým posluchačům předvedou průřez dosavadní tvorbou od prvních nahrávek až po současné hitovky. Obě kapely na turné doprovodí střídavě folk – ska – rockoví Deratizéři a pražští Covers for Lovers.

Xindl X

Novinkový videoklip předznamenává další studiovou desku Ondřeje Ládka, která je naplánovaná na podzim letošního roku. Singl Na vodě je titulní písní stejnojmenného seriálu. „Potěšilo mne, když mne režisér Milan Cieslar oslovil, abych napsal píseň k jeho seriálu. Jednak ho mám jako režiséra moc rád a navíc synopse, co mi poslal, byla velmi inspirativní. Sotva jsem ji dočetl, začaly mne napadat jednotlivé verše a ani ne do hodiny jsem měl hotový celý text. Na koncertech má písnička skvělé ohlasy a tak doufám, že bude bavit i televizní diváky,” komentuje píseň Xindl X. Klip je opět animovaný a jeho tvůrcem je Ondřej Pfeiffer, autor klipů V blbým věku, Čecháček a Totáček nebo Barbína. Xindl vyráží 24. února na Společné tour s kapelou UDG a písničkářem Voxelem. Čeká je 17 koncertů v 16 městech, Praha se dočká hned dvou koncertů.

Foto: Jiří Štrha, Singl Ton